Na pomoc zavolal hasiče otec malé dívenky. Ten se o vyproštění uvízlého prstu sám raději nepokoušel, pouze ho namazal olejem a ledoval.

„Do Beskydské ulice brzy přijela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze zdejší stanice s plyšovým Hasíkem a vhodnými vyprošťovacími nástroji v rukou,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Dráček Hasík plačící holčičku okamžitě uklidnil a zabavil a zasahující jednotka se tak mohla pustit do práce. „Hasiči šikovnou manipulací dětský ukazováček po chvíli vytáhli na svobodu a ošetřili lehčí otok a oděrky. Doporučili tatínkovi, aby s dívenkou navštívil lékaře. Zelený dráček Hasík jí samozřejmě zůstal,“ doplnil k zásahu hasičů jejich mluvčí.

Plyšové pomocníky Hasíky vozí profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji od podzimu roku 2016 na zásahy s sebou právě kvůli prvotní psychické pomoci dětem ohrožených stresem například po dopravních nehodách a podobně. Podle informací mluvčího se jich v každém vybraném vozidle hasičů nyní nachází pět a v případě, že by Hasíci došli, mají k dispozici další kusy v hasičském skladu.

„Předáním plyšového dráčka zraněnému, šokovanému dítěti, prožívajícímu bolest a psychickou zátěž, mohou hasiči velmi významně pomoci od prožívaných traumat nebo odvést pozornost od okolního neštěstí, zranění příbuzných, kamarádů, spolužáků. Hračka může posloužit jako prostředek k navázání důvěry mezi hasičem a dítětem, dítě může uklidnit,“ poznamenal Petr Kůdela s tím, že se jedná o výsledek aktivity výjezdových hasičů a psychologického pracoviště HZS MSK.