Kdo kdy jel po českých i moravských stezkách na kole, setkal se zřejmě s nedostatečnými služby pro cyklisty. V hotelu si sportovci nemají kam dát kolo, personál nemá ponětí o nejbližší prodejně či opravně a jídelní lístky nepočítají se sportovním výkonem. Pro lepší služby se tak cyklisté mohou řídit projektem Cyklisté vítáni. „Jedná se o celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů,“ uvádí internetové stránky www.cyklistevitani.cz. „Turistická zařízení, která projdou certifikací, jsou označena zelenobílou známkou s usmívajícím se kolem,“ prozrazuje portál, jak se mohou cyklisté pohodlně orientovat.

Že na cyklisty ve vybraných hotelech, kempech, či restauracích čekají kvalitní služby dokazuje také to, že každé zařízení, které chce značku Cyklisté vítáni získat, musí splňovat určité podmínky. Ubytovací možnosti musí například nabízet možnost ubytování na jednu noc, v nabídce musí mít energeticky vydatnou snídani s minimem tuků či mít k dispozici uzamykatelnou místnost pro bezplatné uschování jízdních kol. „Cyklisté musejí mít možnost vyprání a usušení oblečení a výstroje, k dispozici musí být základní nářadí pro jednoduché opravy kol a lékárnička,“ požadují stanovená kritéria. Kempy a chatové osady pak nabízejí obdobné služby.

Zavítají-li cyklisté do restauračních zařízení, označených cedulí Cyklisté vítáni, mohou se těšit v nabídce alespoň na jeden „cyklonápoj“ a ovocné či bylinkové čaje v ceně ostatních nealko nápojů. Jídelní lístek současně musí obsahovat alespoň jedno teplé a jedno vegetariánské nesmažené jídlo během celé provozní doby. A také v restauracích musejí mít cyklisté možnost odstavit si bezpečně a bezplatně kolo i zavazadla.

Zřejmě nejvíce pak turisté ocení označení Cyklisté vítáni u turistických cílů jako jsou hrady, zámky, muzea a přírodní památky. Vyrazí-li za atrakcí oceněnou tímto označením, mohou si být jisti hned několika službami. „Mezi povinné základní požadavky patří kvalitní, nejlépe zastřešené, odstavné místo pro kola a zavazadla nebo uzamykatelná místnost pro bezplatné uschování. Cyklisté musejí mít rovněž k dispozici základní nářadí pro opravy kol a lékárnička,“ vyžadují požadavky pro přijetí do systému Cyklisté vítáni.

Na Novojičínsku je jsou desítky ubytovacích, stravovacích i turistických míst, na kterých mohou lidé objevit označení Cyklisté vítáni. Ideální ubytovací podmínky nabízí například Penzion na Stovce ve Fulneku či Hotel U Kociána v Trojanovicích. Vzorný jídelní lístek nabízí cyklistům restaurace U Hasičů v Klimkovicích, Dělnický dům ve Studénce či Městský pivovar ve Štramberku. Turistických cílů je na Novojičínsku hned několik, kde bude o cyklisty skvěle postaráno. Jedná se například o lanové centrum Tarzánie v Trojanovicích, Aquapark ve Frenštátě pod Radhoštěm, hrad Starý Jičín, muzeum Tatra v Kopřivnici či Zámek Kunín.