Bylo kolem půl druhé odpoledne, když se na Náměstí Sigmunda Freuda v Příboře objevila dvojice cyklistů ve světle modrých dresech s logem akce a nápisem Zjistěte pravdu o drogách. „Bylo to dneska docela náročné. Vyjeli jsme ze Vsetína přes Vsetínské vrchy, tak, že ten třetí kolega to nevydržel. Je přece jen starší pán,“ naznačil Jan Schickert, který jezdí cyklo-běh od prvního ročníku. To už ale dorazil i třetí účastník, Miroslav Šobáň. „Já mám už třiašedesát let,“ řekl omluvně na skutečnost, že po trase využil služeb doprovodného vozu. Akce proti užívání drog se tento starosta obce Mýto u Rokycan účastnil popáté. Robert Kautz jel letos potřetí, poprvé celou trasu, dlouhou 1250 kilometrů. Cyklisté na ni vyrazili v pondělí 7. června z Mikulova a zakončí ji 18. června v Praze.

„Cyklo-běh je svým rozsahem a intenzitou největší pravidelnou protidrogovou kampaní, spojenou se sportem. Chce poukázat na nedostatečnou informovanost na poli protidrogové prevence a volá po zvýšení protidrogového vzdělávání a osvěty v naší zemi,“ stojí v oficiální tiskové zprávě. V průběhu tohoto maratónu jeho aktéři mají v úmyslu navštívit 35 měst a hovořit s jejich představiteli i obyvateli o drogové problematice a možnostech řešení. Jedním z nich byl právě Příbor, kde účastníky přijal starosta Milan Strakoš. Ten se zajímal o to, jak se cyklistům jelo, a poté vyjádřil podporu této kampani, což stvrdil svým podpisem. Zároveň převzal, zejména pro potřeby městské policie, brožury a DVD. „Toto DVD, které obsahuje klip ke každé brožuře, jsme udělali loni a rozeslali na všechny školy,“ uvedl jeden z mluvčích kampaně Pavel Mudra.

Ten rovněž upozornil na skutečnost, že v Čechách, bohužel, není detoxikační zařízení, které by pomáhalo jinak než náhražkově. „Pokud ten člověk bere kokain, dostane náhražku subutex. Je to vytloukání klínu klínem,“ nastínil problém současné léčby Mudra a dodal, že organizátoři kampaně se snaží prosadit zcela nový odvykací program Narkonon, jehož základem jsou vitamíny, sauna a další přirozené postupy. „Člověk hlavně musí přijít na to, proč s drogami začal. Ten program začal ve Švédsku a má devadesátiprocentní úspěšnost,“ pokračoval Mudra.

Prosazování nového programu ale podle něj i jeho kolegy, Vlastimila Špalka, není nijak snadné, neboť na udržení současného „chemického“ principu léčby mají zájem výrobci. „Vůle léčit jinak prostě není, protože je za tím byznys,“ poznamenal Špalek.

Zhruba po hodině cyklo-běh vyrazil na další cestu, nakrátko se někteří členové kampaně zastavili v Novém Jičíně, kde rozdali brožurky a letáky a poté pokračovali do Hranic. Tam je čekal odpočinek před další etapou.