V novojičínském okrese lze spatřit u řady silnic žluté cedulky, označující cyklotrasy. Ty ale s sebou nesou rizika běžného silničního provozu a pro in-line bruslaře jsou nevhodné už jen strukturou asfaltu a hlavně stavem, v němž se dnes silnice nacházejí.

Oficiální cyklostezky jsou na Novojičínsku zřejmě jen čtyři. První z nich byla cyklostezka mezi Novým Jičínem a Libhoští, která měří asi 1600 metrů a loni v Novém Jičíně otevřeli cyklostezku z Nového Jičína do Loučky, místní části města. Ta má asi jeden a půl kilometru.

Loni v září otevřelo novou cyklostezku podél ulice Panské město Kopřivnice. Cyklisté si možná přijdou na své, horší to je s bruslaři. Stezka má totiž povrch z vystouplých dlaždiček. V říjnu uvedl Nový Jičín do provozu bývalé zahrady pod gymnáziem. V areálu vznikl nový kvalitní asfaltový okruh, který je vhodný hlavně pro bruslaře. Problémem trochu je, že je úzký a přes den se po něm pohybuje mnoho malých dětí na kolech. Navíc ježdění do kolečka na ne moc velkém prostoru brzy omrzí.

Světýlkem ve tmě se jeví počin Bílovce. Tam ve Staré Vsi, místní části, otevřeli loni v říjnu směrem na Opavu první, asi kilometrový úsek cyklo a in-line stezky. Její stavba má pokračovat do celkové délky 3,4 kilometru.

Jinak se o cyklostezkách spíše jen hovoří. „Podél řeky Lomné měla být cyklostezka i s novým povrchem pro in-line. Byla by zřejmě první tohoto typu v okrese,“ sdělil před časem Jan Břuska, předseda frenštátské organizace Klubu českých turistů. Také v Odrách již několik let mluví o cyklostezce kolem řeky Odry, a také o napojení na cyklostezku Střecha Evropy, jejíž část vede podél řeky Bečvy. O cyklostezce uvažovali rovněž v Suchdole nad Odrou, ale narážejí tam na problémy s pozemky.

Milovníkům bruslení a klidné jízdy na kolech tak nezbývá než zamířit do jiných okresů, Mnoho lidí jezdí do Hranic či Lipníku nad Bečvou, další pak do Rožnova pod Radhoštěm, odkud se dá dojet s menšími prolukami až na Horní Bečvu. Nadějí by mohla být slibovaná cyklostezka místo zrušené trati Nový Jičín – Hostašovice. Ale pokud se o ní bude hovořit tak jako o jiných, tak kdo ví…