Na území severní Moravy je to především podhůří Beskyd, okolí Žermanické přehrady, Chráněná krajinná oblast Poodří, historická města, zámky a rodiště významných osobností. Cyklistické stezky jsou vedeny mimo frekventované silnice po samostatných komunikacích pro cyklisty nebo po méně frekventovaných silnicích třetí třídy. Kromě Greenways a stezek, které na ně navazují, mohou návštěvníci i obyvatelé Novojičínska počítat s dalšími desítkami stezek lepší i horší kvality. A to ve městech i obcích, jenže cyklostezky s výhledem na turismus budují a zlepšují.

„Cyklotras je docela dost. Hustota jejich sítě odpovídá atraktivitě a návštěvnosti kraje. Myslím ale, že už není třeba nové cyklotrasy ve větším měřítku značit, spíš je potřeba se zaměřit na jejich zkvalitnění. Přeložit je ze zatížených silnic na účelové komunikace nebo na cyklostezky, vybavit informačními panely a odpočívadly,“ upozornil vedoucí odboru značení Klubu českých turistů Karel Markvard s tím, že budování kvalitních cyklostezek je velmi nákladnou záležitostí.

Markvart tak potvrdil slova cykloturistů, kteří říkají, že nejen povrch stezky je pro ně důležitý. Proto se v poslední době zapojují do cykloturistiky, díky evropské certifikaci Cyklisté vítáni, také provozovatelé občerstvení či majitelé ubytovacích kapacit. V Moravskoslezském kraji je již certifikováno 60 takových zařízení. „Záleží na podnikatelích, zda se rozhodnou soustředit se na tuto klientelu a zda přizpůsobí poskytované služby potřebám cyklistů,“ vysvětlil manažer certifikace Petr Kazda z Nadace Partnerství. Na webových stránkách www.cyklistevitani.cz si navíc cyklisté mohou naplánovat trasu výletu na mapě a zároveň najdou certifikované zařízení. Certifikace je běžná v zahraničí, kde obdobné systému fungují již delší dobu. Například v Rakousku nebo v Německu, kde jsou loga podobná českým. „Zahraniční turisté tak očekávají stejně kvalitní služby i v České republice a díky certifikaci Cyklisté vítáni je také naleznou,“ podotkl Kazda s tím, že právě zahraniční cyklisté tuto certifikaci často vyhledávají.

ZNAČENÉ CYKLOTRASY PROCHÁZEJÍCÍ OKRESEM NOVÝ JIČÍN

evidenční číslo trasy průběh trasy délka trasy v km
*6008 Frýdlant nad Ostravicí - Tichá - Kozlovice – Frýdlant nad Ostravicí 30
*6011 Bartošovice - Studénka - Bílovec - Polanka nad Odrou 30
*6016 Rožnov pod Radhoštěm - Mořkov - Pustevny 52
*6039 Kopřivnice – Příbor – Nová Horka 17
6040 Starý Jičín - Polom - Nejdek - Potštát 30
*6078 Kunín – Suchdol nad Odrou – Fulnek – Lukavec – Skřípov – Raduň – Opava-Kylešovice 40
*6079 Fulnek – Moravské Vlkovice – Vítovka – Loučky 11
*6094 Píšť - Vřesina - Darkovičky 7
*6131 Suchdol nad Odrou - Dolnínový Dvůr 15
*6134 Příbor-Klokočov - Trnávka - Stará Ves nad Ondřejnicí, rozcestí 10
*6136 Skotnice - Mošov - Petřvald - Petřvaldík 8
*6139 Teplice nad Bečvou- Hranice - Olšovec - Odry 29
*6175 Zrzávky – Hostašovice – Nový Jičín – Kunín 21
*6190 Jistebník, rozcestí – Bílovec – Skřípov 21
*6191 Bravantice – Zbyslavice – Pustá Polom – Vyškovice – Hluboče 23
*6192 Zbyslavice – Tísek – Nový Dvůr 15
*6193 Bílovec, rozcestí – Tísek – Pustá Polom 8
*6194 Okruh Frenštát pod Radhoštěm – velký 15
*6195 Okruh Frenštát pod Radhoštěm – malý 7
*6199 Nové Sedlice – Horní Lhota – Vřesina – Mexiko – Klimkovice 20
*6225 Starojická Lhota – Bělotín – Střítež nad Ludinou – Partutovice – Na Čardě 31
Pozn.: * cyklotrasa značena v terénu