VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TIP: Cyklotrasy přinášejí i zábavu

Frýdek-Místek – Cyklistům se nabízí celá řada možností, kam mohou na svých bicyklech v okolí Frýdku-Místku vyrazit. V okolí je pro ně připraveno několik zajímavých a tématicky zaměřených cyklotras. Cyklisté si mohou vybírat i podle náročnosti trasy od těch nejjednodušších až po stezky s velkým převýšením.

16.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ivan Babej

Na „jarní rozjezd“ mohou cyklisté zvolit například celou nebo jen část 33kilometrové cyklotrasy 6003: Okolím Frýdku-Místku. Povede je od místecké přehrady Olešná směrem na Chlebovice, Palkovice, Bašku, Dobrou, Staříč a zpět na Olešnou. Cestou se mohou zájemci například zastavit na vrchu Kamenná, který je vyhlášen jako národní přírodní rezervace na Moravě s nejdále k severu položenou lokalitou výskytu Inu žlutavého a dalších teplomilných květin. Techničtěji založeným cyklistům se cestou nabízí prohlídka expozice ukázek moderních způsobů dolování Dolu Staříč. Věřící mohou udělat zastávku u kapličky na poutním místě v lískoveckém Hájku a hladoví zaženou hlad v restauraci U Mámy. Smysly určitě potěší i rozhled ze skalického kopce a osvěžení cestou přinese koupel v přehradě Baška.

Za hezkého počasí výletníci určitě ocení i cyklotrasu s číslem 6005: Za koupáním k Žermanické přehradě. Trasa je středně náročná a protože vede po udržovaných asfaltových okresních cestách, je vhodná pro všechny typy kol. Začíná u frýdeckého hřbitova a vede přes Sedliště, kde si zájemci mohou vychutnat pohled na město z Bezručovy vyhlídky nebo si prohlédnout dřevěný kostelík ze 17. století, na Lučinu k Žermanické přehradě. Dále je možné pokračovat směrem na Soběšovice, Domaslavice, Vyšní Lhoty, Raškovice, Skalici a Dobrou zpět do Frýdku-Místku.

Celá trasa je dlouhá 46 kilometrů a, stejně jako na ostatních, i na ní je dostatek příležitostí k občerstvení.

Spoustu překvapení, zábavy a možná i trochu strachu, přinese cyklotrasa označená jako 6004: Do Moravskoslezských Beskyd, Legendy a pověsti. Sedmatřicet kilometrů dlouhá trasa vede od přehrady Olešná přes Skalici, Janovice, Lubno, Malenovice, Frýdlant nad Ostravicí, Metylovice a Palkovice zpět na Olešnou. Na této trase je možné navštívit místa, na která se vážou různé báje a pověsti. Cyklisté se tudy vydají například po stopách místeckého kata Chuchlíka, který zahalen procházíval podvečerními místeckými ulicemi a každý, kdo mu pohlédl do tváře, se raději pokřižoval. Zastávka je také u záhadné studny v parku frýdeckého zámku, ze které podle pověsti vedou tajné chodby až k Lysé hoře nebo na hukvaldský hrad. Ve Skalici může cyklisty vylekat duch zemních draků – Skalický Ťmok a v Janovicích si pak mohou připomenout legendu o zbojnících Ondrášovi a Jurášovi nebo záhady Lysé hory. Tato středně náročná trasa vede převážně po vedlejších silnicích.

Na méně náročné trasy je možné na kolech vyrazit po značených okruzích například i za historií hukvaldského panství na 37 kilometrů dlouhý okruh číslo 6006 z Olešné přes Palkovice, Hukvaldy a Staříč zpátky na Olešnou. Ve Frýdlantu nad Ostravicí pak startuje 31 kilometrů dlouhá trasa číslo 6008: Okolo Ondřejníka přes Metylovice, Lhotku, Kozlovice, Tichou, Kunčice, Ostravici a Novou Ves.

Poněkud náročnější trasou je potom Beskydský okruh označený číslem 6007, na který by cyklisté měli být vybaveni trekingovými nebo MTB koly. Tato trasa je dlouhá 24 kilometrů a vede z Frýdlantu nad Ostravicí přes Čeladnou, Ostravici Pod Smrčkem, a Novou Ves zpátky do Frýdlantu. Cyklisté s dobrou fyzickou kondicí si pak mohou vybrat z celé řady tras a okruhů přes okolní kopce a horské masivy. Podrobné mapy, tipy a informace je možné získat například v informačních centrech BIC.

Na Olešné cyklisté musejí počítat s menší zajížďkou

Cyklisté, kteří pojedou okolo místecké přehrady Olešná, by nyní měli počítat s mírnou zajížďkou. Provoz na cyklostezce okolo přehrady Olešná je totiž dočasně omezen.

„Cyklisté by měli počítat s tím, že cyklostezka vedoucí kolem přehrady Olešná bude ve své spodní části zaslepena. Žádáme tedy ty cyklisty, kteří chtějí pokračovat ve směru na Zelinkovice nebo Palkovice, aby jeli kolem rybníku Řehánek,“ upozornila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Dodala, že až do konce června bude uzavřena také část ulice Nad Přehradou. Důvodem omezení je celková rekonstrukce příjezdové komunikace k Aquaparku Olešná. Stavební společnost tu během první – jarní etapy prací postaví novou dešťovou kanalizaci a provede rekonstrukci propustku i samotné komunikace. Počítá se také s přeložkou vedení elektrického vedení ze sloupů do země. Další etapa rekonstrukce pak proběhne až na podzim po skončení letní koupací sezony.

„Úsek od aquaparku po ulici Rovenskou ve směru na Palkovice bude nyní, po dobu jarních prací, pro veškerou dopravu uzavřen. Přístup do aquaparku bude možný jen ze strany od Místku,“ vysvětlila mluvčí. V parkování u aquaparku však k výraznému omezení nedojde, neboť na parkoviště povede provizorní vjezd. Ředitel aquaparku zdůraznil, že se rekreanti se rozhodně nemusejí obávat, že by se k aquaparku auty nedostali. „Průjezdnost komunikace rozhodně zůstane, byť v omezené míře, zachována. Dostupná zůstanou i zdejší parkoviště. Přes hlavní letní sezonu, tedy od 20. května do konce srpna, navíc budou práce přerušeny a příjezdová silnice k aquaparku bude přes léto normálně průjezdná,“ ujistil ředitel Aquaparku Olešná Petr Slunský. „O opravu příjezdové komunikace k aquaparku jsme už dlouho usilovali a nyní jsme se jí konečně dočkali. Velmi se už těšíme, až budou práce dokončeny a silnice bude opravená a rozšířená. Věřím, že to ocení i naši návštěvníci,“ usmíval se ředitel. „Omlouváme se za dočasné komplikace a omezení v dopravě,“ dodala ještě Jana Matějíková.

Autor: Jana Rumianová

16.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení