Pochybnosti o bezpečnosti projektu Czech Point vyjádřili nedávno experti. Podle nich totiž není nijak těžké dostat se k citlivým údajům o občanech, zejména například k rejstříku trestů.

Czech Point je systém, který má usnadnit lidem komunikaci s úřady. Na jednom kontaktním místě tak mohou získat v krátké době například výpisy z katastru nemovitostí, z obchodního rejstříku, živnostenského rejstříku či z rejstříku trestů.

„Je pravda, že to není úplně zabezpečené. Hlavně co se týče rejstříků trestů, mohlo být zabezpečení lepší,“ vyjádřil se k problematice Petr Mlčoch, tajemník Oder, které byly prvním městem, kde Czech Point spustili již loni jako pilotní projekt. „Určitě by se to dalo například zabezpečit třeba ještě čipovou kartou, ale myslím si, že ministerstvo vnitra s tím ještě něco udělá,“ dodal Mlčoch, podle nějž je ale Czech Point výborná věc pro občana. „Čím více tam toho bude, tím lépe,“ řekl. Obavy ze zabezpečení před únikem dat měli rovněž ve Fulneku. Také tam nabyli dojmu, že pouze jméno úředníka a heslo je slabé opatření proti tomu, aby se do systému nedostala nepovolaná osoba. „Udělali jsme si jisté interní zabezpečení na ochranu úředníků a vlastně i občanů v databázích,“ uvedla tajemnice fulnecké radnice Yvetta Sigmundová, která ale jinak myšlenku, kvůli které projekt vznikl, velice chválí. „Je to velké zrychlení služeb pro občana,“ podotkla.

Podle tajemníka bílovecké radnice Rostislava Musily je jištěním číslo jednací, které úředník uvádí při vstupu do Czech Pointu. „Jinak si myslím, že bezpečný dnes v podstatě není žádný systém. Když jím někdo bude chtít proniknout, tak to udělá,“ domnívá se Musila a poznamenal, že opatrní musí být hlavně úředníci. Starosti s bezpečností Czech Pointu si zatím nedělá starostka Bartošovic Kateřina Křenková. „V tuto chvíli to nevnímám jako velký problém,“ sdělila Křenková.