Dva mladí lidé ve věku 20 a 21 let zemřeli ve zdemolované dodávce po nárazu do betonového sloupu v úseku dálnice u Hladkých Životic v neděli 4. července. Byli pátou a šestou obětí dopravních nehod na zhruba třicetikilometrovém úseku mezi Bělotínem a Bílovcem.

Pět lidí přitom zemřelo při nehodách v tomto úseku v letošním roce. Je to polovina všech mrtvých do dnešního dne od počátku roku.

První tragická nehoda se odehrála loni koncem listopadu, pouhý den po otevření úseku D1 mezi Hladkými Životicemi a Bílovcem v katastru Pustějova. V odstavném pruhu ve směru na Ostravu zastavilo před osmou hodinou večerní osobní vozidlo Škoda Favorit, kterému podle pozdějšího zjištění policie došel benzin. Řidič favoritu právě doplňoval pohonné hmoty, když do odstaveného favoritu zezadu narazilo nákladní vozidlo Mercedes Benz.

Jeden muž kolizi nepřežil, další utrpěl vážná poranění.

Počátkem letošního února vyhasly na dálnici u Hladkých Životic životy dvou mladých žen poté, co vozidlo, ve kterém jely, narazilo čelně do kamionu. Neměly žádnou šanci na přežití. Podle policie způsobila nehodu zřejmě řidička osobního vozu.

„Automobil vjel do protisměru, kde se čelně střetl s kamionem,“ uvedl tehdy novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Ubylo nehod, ale…

Policisté si přitom v prvních měsících roku pochvalovali, že i díky dálnici klesl počet dopravních nehod na Novojičínsku. „Vliv na to má také rozmělnění dopravy v rámci dálnice,“ sdělil v březnu policejní komisař Zbyněk Tomšík a dodal, že s výjimkou tragické únorové nehody na dálnici docházelo spíše k lehčím nehodám.

Jenže nehod přibývalo. Jedno auto spadlo z mostu, další skončilo na střeše, přibývalo vážných zranění. Někteří řidiči tvrdili, že úsek je nebezpečný i kvůli tomu, že není dodělaný a funguje pouze ve čtyřech pruzích místo osmi.

„Rozestavěná dálnice je nebezpečná a k předjíždění to tady rozhodně není. Je to hodně úzké,“ nešetřila kritikou paní Hanka z Ostravy, které na dálnici praskla pneumatika. Podobného názoru byl řidič Martin Šturm z Brna, který nedodělaným úsekem projížděl několikrát do měsíce.

Tři mrtví za tři týdny

Došlo k další tragédii, tentokrát ale u Vražného. V polovině června tam zemřel v útrobách rozbitého vozidla Tatra 815 jeho devětadvacetiletý řidič. Podle svědků sjelo auto mimo silnici, převrátilo se a skončilo v poli pod dálnicí.

Nejčerstvější případ je opět z úseku u Hladkých Životic. „Havarovaný dodávkový automobil, v němž cestovaly tři osoby, narazil do mostního pilíře,“ sdělil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

V útrobách zdemolovaného dodávkového automobilu našli záchranáři dva mladíky ve věku dvacet a jednadvacet let. „Nejevili známky života a po jejich vyproštění mohli zasahující lékaři již pouze konstatovat smrt obou postižených,“ dodal Humpl.

Komentář Ivana Pavelka: Za tragédie mohou hlavně lidé

Dálnice, která spojila Ostravu, a tudíž i Novojičínsko, s ostatním zbytkem republiky, určitě ulevila dopravě na jiných místech a stejně tak zrychlila přesun z pomyslného bodu A do bodu B. Docela markantně se ale projevila ve statistikách nehodovosti na Novojičínsku.

Pět mrtvých z letošních deseti zemřelo právě na dálnici. Čtyři z nich v blízkosti Hladkých Životic. Jen náhodou nebylo obětí ještě více. Z dalších hrozivých nehod se jejich aktéři dostali se zraněními. Mnozí závažnými.

Je jen otázkou času, kdy se o úseku dálnice začne hovořit jako o životunebezpečném místě. Tak jako se kdysi hovořilo například o úseku silnice I/48 mezi Novým Jičínem a Borovcem. Komunikace dostala název Silnice smrti.

Svodidla později statistiku převedla do lichotivých čísel. Ovšem pouze do doby, kdy se na stejné silnici začalo opět umírat poměrně často - u Starého Jičína. Tam už na svodidla nezbyly peníze a název Silnice smrti se stával opět aktuálním. Dálnice rapidně odlehčila i této silnici a hned je to znát.

Nehod, hlavně tragických, tam ubylo. Umírá se jinde – právě tam, kam se doprava přesunula.

Dá se z toho něco vyvodit? Možná. Mnohé silnice u nás opravdu nejsou v dobrém stavu a ani nová dálnice se zas tak extra nemá čím chlubit. Ale více než o materiálu, a lépe či hůř odvedené práci, je to vše jen o těch, co sedí za volanty.

A to by si měli uvědomit všichni. Ti, jichž se to týká, i ti, kteří dnes přinášejí kytice na místa, kde jejich milí vydechli naposledy.