Tři měsíce po povodních jsou na obydlích i lidech stále znát účinky velké vody, která se přehnala Novojičínskem v noci 24. června. Tato živelná katastrofa evokovala v lidech vlnu solidarity, jež pomohla lidem z toho nejtěžšího v prvních dnech po povodni. Ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz vyzval k pomoci i věřící z diecéze. Brzy se objevily první peníze.

Obce rozhodly komu půjdou peníze ze sbírky

Částky v nedělních sbírkách několikanásobně překračovaly obvyklou sumu. V kostelech diecéze se vybralo dalších 4,5 milionu korun. Celkem se ve farnostech diecéze vybralo 5,5 milionu korun. Peníze se diecéze rozhodla rozdělit mezi Novojičínsko a Jesenicko, dohromady asi třem stům rodinám. O tom, kdo peníze dostane, rozhodovaly samotné obce, jež znaly nejlépe stav a poškození majetku obyvatel. „Oslovili jsme starosty. Ti nám po poradě se zastupiteli doručili adresy lidí, kterým povodeň nejvíce uškodila,“ uvedl generální vikář ostravsko-opavské diecéze Martin David, jenž se osobně účastnil rozdělování financí postiženým rodinám.

Peníze putovaly k rodinám z Šenova u Nového Jičína, Kunína, Žiliny, Bludovic, Hodslavic, Životic u Nového Jičína, Ženklavy a Jeseníku nad Odrou. „Určitě to nebylo jednoduché. Nejprve jsme si říkali, jestli to mají dostat jen věřící, ale to jsme nakonec úplně zavrhli. Zaznělo tam také, že nemá smysl dávat lidem méně jak deset tisíc korun,“ přiblížila jednání Milana Zezulčíková z kunínské farnosti. „Upřednili jsme hlavně rodiny s dětmi a lidi, kteří měli zdemolovaná obydlí,“ sdělil Alois Peroutka, novojičínský farář.

Všechny výše sbírky překvapila

Zástupci biskupství přiznali, že lidé byli z darů překvapeni. „Nikdo z těch, kdo peníze dostal, dopředu nevěděl, že přijedeme. Bylo to pro ně překvapení a mnozí nemohli uvěřit tomu, že něco dostávají od katolické církve,“ doplnil generální vikář. S tím souhlasil i farář Peroutka, jenž se předávání taktéž zúčastnil a dodal, že lidé byli hlavně rádi, že jim chce někdo pomoct.

Kromě peněz obdrželi obdarovaní lidé také osobní pozdrav od biskupa Lobkowicze. „Stalo se nám, že lidé peníze odmítli s tím, že jsou v dané vesnici ještě potřebnější než oni sami,“ rozvedla Marta Hrušková, ekonomka biskupství. Někteří z příjemců poděkovali za projevenou solidaritu dopisem, adresovaným biskupu ostravsko–opavské diecéze Lobkowiczi.