V září loňského roku zaznamenali pracovníci záchranné stanice v Bartošovicích velkou ztrátu. Orlice Gabča, kterou vypustili do volné přírody, zemřela po otravě carbofuranem. Trestný čin otravy byl u této orlice policií potvrzen, avšak kvůli tomu, že se nepodařilo zjistit pachatele, byl odložen.
Další špatná zpráva na sebe nenechala dlouho čekat. Jeden z vypuštěných orlů, Miko, byl nalezen mrtev na konci roku 2009 na Bruntálsku, asi pět kilometrů východně od Rýmařova.

Jeho tělo leželo na louce, několik desítek metrů od vysokého napětí. Pozůstatky byly předány na odborné vyšetření do Ústavu veterinárního lékařství v Brně, Vojtěchu Mrlíkovi. „Ze zprávy vyplývá, že chemická analýza vnitřností vyloučila otravu pesticidy či jinými jedy, i když patologicko-anatomické vyšetření vykazovalo příznaky svědčící pro otravu,“ uvedl Petr Orel, vedoucí záchranné stanice, která orly vypouštěla.

Orel zastřelen nebyl

Ohledání a vyšetření ptačí mrtvoly, včetně RTG, vyloučilo zástřel či jiné mechanické zranění. Podle výsledků byl Miko dokonce při síle, v dobré kondici a neměl poškozené opeření. Ve veterinární zprávě stojí jako důvod úhynu blíže nespecifikovaný patologicko-anatomický nález na srdci. „Orel Miko byl ještě na Slovensku, jako mládě v prachovém peří, týden léčen antibiotiky a probiotiky, a to z důvodu vykazování příznaků nachlazení. Byl také, jako všechna ostatní mláďata, před vypuštěním, několikrát vyšetřen veterinárním lékařem. Jeho příčina úhynu tak zůstane trochu záhadou,“ komentuje výsledek Orel.

A špatné zprávy nekončí. Na konci roku 2009 vypověděla službu satelitní vysílačka, připevněná na orlí samici Lia. Naposledy byla zaznamenána v Pováží. „Občas se to stává, zvláště ty satelitní vysílače nejsou stoprocentně spolehlivé. Nejsme schopni říct, jestli je to selhání vysílače nebo jestli se Lii něco stalo. Už dříve byly signály z tohoto vysílače nespolehlivé,“ vysvětlil pracovník stanice v Bartošovicích Jan Kašinský. Lokalizaci orlice brání i nepříznivé počasí, které ztěžuje práci ornitologům.