VYZKOUŠELI JSME

Pro odběry krve jsou v Novém Jičíně vyhrazeny pondělky a úterky od půl sedmé ráno do půl desáté. Po příchodu na oddělení se musí každý dárce zaregistrovat na recepci (nutný je přitom průkaz zdravotní pojišťovny a občanský průkaz), kde od sestřiček dostane evidenční číslo a obsáhlý dotazník, plný otázek týkajících se prodělaných chorob, zdravotních problémů či genetických onemocnění. Obecně se před darováním životodárné tekutiny doporučuje 14 hodin předem nejíst tučná jídla, vyhýbat se alkoholu i cigaretám. Po registraci následuje odběr krevních vzorků, vážení (dárce musí vážit minimálně 50 kilogramů) a měření tlaku. Poté se adept na dárcovství vydává na snídani v podobě loupáků a čaje, přitom má čas vyplnit dotazník. Ten vzápětí odevzdá lékaři transfúzního oddělení, který s dárcem probere jeho anamnézu a rozhodne, zdali ho pustí darovat krev nebo pošle domů.

V kladném případě se dobrovolník vrací opět do čekárny, dokud ho zdravotní sestry nevyzvou, aby se odebral do místnosti na odběry. Zde se pak usadí do pohodlného křesla, vybere si, z které ruky má být odběr proveden, a poté již sestřička po utáhnutí škrtidla napichuje žílu širokou jehlou.

Odběr je bezbolestný

Samotný odběr necelého půllitru krve trvá přibližně pět až deset minut a je bezbolestný. Někdo si při něm čte, jiný posílá smsky nebo jen sleduje dění kolem. Během samotného odběru se každého dárce sestřička několikrát zeptá, zda mu není špatně, a jakmile plastový vak na digitální váze ukazuje správnou míru, je odběr u konce. Dárce se poté vrací do čekárny, převezme si kartičku Dárce krve, podepíše se a dostane vitamíny, dodané jeho zdravotní pojišťovnou.

Dárcovství v novojičínské nemocnici je bezplatné. Bonusem je stravenka na obědy, kterou si dárce vyzvedne na ředitelství, proplácí se také cestovní náhrady. Kdo daruje krev, má také právo na den placeného volna, a kromě toho i nárok na snížení základu daně z příjmu. Interval mezi jednotlivými odběry krve musí být alespoň osm týdnů. Pokud má nemocnice zájem o krev konkrétního dárce, informuje ho korespondenčním lístkem.

Krev zůstává, i přes rychle se vyvíjející medicínu, nenahraditelnou a vzácnou tekutinou a její dárci pomáhají zachraňovat lidské životy. Proto transfúzní oddělení, nejen v novojičínské nemocnici, přivítá každého dárce, obzvlášť, když je jejich počet v České republice dlouhodobě nedostatečný.