Delegaci, která vyjela z Frenštátu pod Radhoštěm, tvořili Jiří Novotný, starosta Trojanovic, Zdeňka Leščišinová, místostarostka Frenštátu pod Radhoštěm, František Šulgan, místostarosta Rožnova pod Radhoštěm a zároveň zástupce Správy CHKO Beskydy, Drahomír Strnadel, jednatel Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu a zástupci občanského sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba, jeho předseda, a Marián Žárský, místopředseda sdružení. „Jede s námi také jedno děvče ve valašském kroji. Krojovaní jedeme čtyři. Má to být takový symbol. Teď tam jedeme krojovaní, jako že zatím nejsme zatížení těžbou. Příště, až přijedeme, tak budeme oškubaní a řekneme jim: Tak vidíte, tak ta krajina bude vypadat,“ uvedl Strnadel.

Delegace bude protestovat dokud to bude potřebné

Delegace se nejprve chystala na ministerstvo, kde náměstkovi ministra průmyslu a řediteli sekce energetiky Tomáši Hünerovi hodlala předat „Stanovisko k aktualizaci státní energetické koncepce České republiky“, pod které se podepsalo osm starostů měst a obcí, zastupujících přes 60 tisíc obyvatel beskydského regionu. „Tento dokument čeká na schválení v dalších 25 zastupitelstvech obcí beskydského regionu,“ stojí v závěru stanoviska, které odmítá novou energetickou koncepci státu, která zahrnuje i zásoby uhlí pod Frenštátem pod Radhoštěm. „Nejprve jedeme na ministerstvo, pak půjdeme do poslanecké sněmovny. Hodláme tam jezdit podle potřeby, nemůžeme je nechat dělat si, co chtějí,“ pokračoval Strnadel.

Občanské sdružení Naše Beskydy již dříve upozorňovalo na skutečnost, že se do dalšího čtení nedostala novela Horního zákona. Nový návrh státní energetické koncepce považují za další prosazení zájmů těžařské lobby. „Jsme tím hodně překvapení i zaskočení. Máme informace, že například na CHKO už se objevil nějaký člověk z brněnské firmy, která má za úkol posílat podklady pro EIA pro průzkumnou ražbu pro OKD. Připadne nám, že je to všechno práce těžařské lobby,“ vyjádřil se k situaci Stanislav Uruba a připomněl, že stejně jako beskydské obce, se proti nové energetické koncepci staví i Horní Jiřetín na Mostecku. Zároveň dodal, že odpůrce těžby mrzí, že poslanecká sněmovna doposud neprojednala novelu Horního zákona, která je ohleduplnější k zájmům obyvatel obcí při střetu se zájmy těžařských společností.

Pomůže novela Horního zákona?

Proti projednání byli například i poslanci z Novojičínska Hana Šedivá (ČSSD) či Pavel Hrnčíř (ODS). Hrnčíř ale pro Deník uvedl, že k tomu měl oprávněné důvody. „My máme strach, že ten zákon bude zamítnutý. Čekáme, až bude taková konstelace, aby ten zákon prošel,“ vysvětli Hrnčíř a dodal, že poslanecký klub ODS chce propustit zákon tak, jak je vytvořila vláda ještě s Martinem Bursíkem. Problém prý je v tom, že jak v ODS, tak v ČSSD, i třeba v KSČM, jsou lidé, kterým současný stav vyhovuje a novelu Horního zákona nepodpoří. „Myslím si, že teď je situace trochu příznivější, než byla tehdy, kdy jsme jej neposunuli k projednání,“ poznamenal Hrnčíř.

Energetická koncepce je podle Hrnčíře čistě v kompetencích vlády. „My o ní můžeme jen diskutovat,“ sdělil Hrnčíř a ubezpečil, že on těžbu ve Frenštátě pod Radhoštěm nepodpoří. „Nejde ale dopředu zajistit, že nenastane taková situace, aby se jednou uhlí ve Frenštátě netěžilo. Tomu lze zamezit tím, že se budou hledat cesty jiných energetických zdrojů, jako jsou například nové bloky jaderné elektrárny, a podobně. Tak, aby těžba uhlí ve Frenštátě byla nepotřebná a z investičního hlediska nezajímavá,“ uzavřel Hrnčíř.