Tak, jako každý rok, i letos schvalovali novojičínští zastupitelé rozdělení grantů příspěvků na činnost v oblasti sociální, zdravotní, kulturní a sportovní.

Při této příležitosti se místostarosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák (ČSSD) zmínil o tom, že Plavecký klub vodních sportů Laguna, plavecký klub a hokejový klub nebudou hradit nájmy tělovýchovných zařízení z grantů, ale z příspěvků na provoz a energie. „Je to takové narovnání,“ poznamenal Dvořák.

Jím nabídnutý prostor k diskusi využil jako první zastupitel Karel David (ODS), který se netajil tím, že uvažoval o návrhu, aby se výběrové grantové řízení opakovalo. „Zásadně s ním nemohu souhlasit, ale chápu, že velká část subjektů, které žádaly dotace, jsou na nich životně závislé. Chci jen podotknout, že vím, že grantové řízení nebude nikdy úplně spravedlivé. Ale myslím si, že město nemá na to, aby rozhazovalo, aby dávalo spolkům, které se sejdou jednou dvakrát za rok,“ vysvětlil svůj postoj David.

Více pro tradiční akce

Obdobně se vyjádřil zastupitel Martin Jakůbek (ODS). „Myslím si, že ne všechny grantové okruhy a programy jsou rozdělovány správně,“ řekl Jakůbek a jako příklad uvedl, že pokud má organizátor akci vyčíslenou na šedesát tisíc korun, požádá o třicet a město mu dá půldruhého tisíce, pak nemá šanci akci uskutečnit. „Myslím si, že by bylo dobré se zamýšlet nad přerozdělováním. Některé aktivity by bylo třeba lépe ohodnotit a dát větší finanční částku již zaběhnutým aktivitám, které mají tradici, a ne peníze přerozdělit různým spolkům,“ uvedl Jakůbek.

Starosta města Nový Jičín Břetislav Gelnar (ČSSD) připomněl, že když se tvořila pravidla grantové politiky, všichni napříč politickým spektrem je respektovali. „Ale musím s vámi oběma souhlasit, že je to subjektivní a závislé na penězích, a asi to nebude nikdy spravedlivé,“ poznamenal Gelnar.

„Taky s tím mám problém, ale bylo by špatné, kdybychom to odložili,“ přidala se do diskuse zastupitelka Kateřina Konečná (KSČM), na niž reagoval zastupitel Ivo Vaněček (SNK ED). „Vím, že grantové zásady nejsou dokonalé. Jednání bylo velmi složité. Budu jen rád, když nám někdo poradí, jak to dělat lépe. Nikdy to ale asi nebude objektivní,“ naznačil.

Nato se nechal slyšet zastupitel Jaroslav Kotas (KSČM), jenž připomněl, že již navrhoval určité změny v systému přerozdělování grantů.
„Jednotlivé komise řekly, že to není nutné, tak je to tak, jak to bylo. Měl jsem na mysli změnit nejen přežité zásady, ale i další věci. Navrhuji, abychom se v prvním pololetí zabývali tím, jak tuto grantovou politiku změnit,“ uzavřel Kotas.

S vědomím, že v letošním roce budou muset provést ve věci přerozdělování grantů změny, pak zastupitelé návrh rozdělení peněz pro letošní rok schválili.