Přehlídku, při níž lze spatřit mnohdy velmi bizarní a abstraktní modely, uspořádala Střední škola Odry v místním Dělnickém domě již pojedenácté. „Oficiálně je to ale desátý ročník. Ten první byl nultý,“ upřesnila ředitelka školy Jaroslava Dokoupilová a dodala, že při té příležitosti přehlídku přejmenovali. Tvůrčí dílnu tak nahradil Ateliér fantazie. „Tvůrčí dílna je nějaký proces, ten ateliér to ale vše zaštiťuje,“ vysvětlila.

Soutěžilo jedenáct družstev ve složení kadeřnice, kosmetička, kostymérka a modelka. „Kromě domácích Oder je tu družstvo z Třebíče, Šumperku a Dolného Kubína. Škoda, že na poslední chvíli se omluvilo družstvo Prahy. Ale příští rok snad opět přijedou,“ poznamenala Dokoupilová a dodala, že ani jedno téma nezústalo ladem, přestože někteří například vůbec netušili, co to je mandragora a museli tento pojem vyhledávat ve slovnících.

Masarykovo náměstí v Odrách - 11. července 2023.
Jak bude v budoucnu v Odrách vypadat náměstí? Napoví architektonická soutěž

Družstva mohla použít na výrobu modelu cokoliv s výjimkou živých zvířat. O tom, že fantazie dívek byla nepřeberná svědčil například účes Sona Šabatková z Moravských Budějovic, která reprezentovala školu z Třebíče. Její vlasy ve tvaru vlny totiž drželo klasické pletivo, jaké se používá například na stavbu voliér. „Ten model je celkově docela těžký, ale dá se to ustát,“ pousmála se dívka, jejíž družstvo si odneslo ocenění právě za nejlepší účes.

Petra Lichnovská z Kopřivnice, reprezentující Odry, představovala model Tsunami. Modelku dělala poprvé. „Je to náhoda. Nějak jsme se s holkami dohodly a já jsem souhlasila. Ale je pravda, že jsem hodně nervózní,“ přiznala před závěrečným vystoupením Lichnovská. Oderská škola nakonec získala také celkové prvenství, a to s modelem Cikáni jdou do nebe, druhé místo obsadila škola ze Šumperku, třetí bylo družstvo Dolného Kubína.