Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dělnický dům sloužil i jako tělocvična

Studénka - Budova, kde v současnosti sídlí Městské kulturní středisko Studénka, TV Odra a redakce městského zpravodaje, má za sebou bohatou historii a před sebou jistě zajímavou budoucnost.

11.4.2012
SDÍLEJ:

DĚLNICKÝ DŮM ve Studénce v druhé polovině 20. století. Foto: Archiv/Jana Černocha

DOMY S HISTORIÍ

Podle dochovaných pramenů byl základní kámen položen 27. srpna 1931 a zasloužila se o to tehdejší sociální demokratická strana, která chtěla vybudovat místo pro svou tělovýchovnou a divadelní činnost. Kvůli výstavbě dokonce vzniklo svépomocné družstvo, které na stavbě pracovalo po celý rok. Slavnostní otevření se uskutečnilo 2. října 1932. V útrobách Dělnického domu se nacházel velký sál, dříve využívaný rovněž jako tělocvična, a přiléhající zděné jeviště. V meziválečných letech přešla budova do majetku obce.

Po válce ji znovu přebírá Dělnická tělovýchovná jednota, dřívější vlastník. Nadlouho to však není. Už v roce 1948, kdy proběhlo sjednocení tělovýchov, přechází dům na nově založenou tělovýchovnou organizaci Sokol. Od roku 1971 náleží objekt včetně přilehlého sportovního areálu městu Studénka. „Dílčími příspěvky a hlavní generální opravou v roce 1974 až 1975 se budova zvětšila o přísálí, dvoupodlažní restauraci, byt domovníka, divadelní šatny a o klubové společenské místnosti,“ dodává Stanislav Macek ve svém díle 120 let ochotnického divadla ve Studénce, jehož úryvek se nachází na stránkách www.amaterskedivadlo.cz. Od roku 1977 provozuje Dělnický dům Městské kulturní středisko.

V roce 2005 došlo k zásadní rekonstrukci pláště budovy a jejímu zateplení. Do dalších oprav jsou peníze investovány postupně. 

Autor: Věra Růčková

11.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení