Zatím jedinou zjištěnou základní školou na Novojičínsku, kde je jisté, že děti budou mít volno již od 21. prosince, na rozdíl od většiny školních dětí, které čeká první volný den až 23. prosince. Nadšeně zprávu přijali žáci Základní školy Komenského v Odrách. „Je to z technických důvodů. Potřebujeme opravit do konce roku čerpadlo, aby mohlo plně fungovat topení,“ vysvětlil ředitel školy, Josef Hladný, a dodal, že rodiče menších školáků nemusejí mít obavy, neboť školní družina bude v provozu.

Nárůst chřipkových onemocnění by možná mohl prodloužit prázdniny žákům Základní školy Masarykovy ve Fulneku. „Nic neplánujeme, ale nevím, jak to dopadne. Myslím si, že někteří rodiče stejně nechají děti doma už od pondělí,“ vyjádřila se ředitelka školy Anna Kolovratová.
O nějakém ředitelském volnu na školách v jiných městech či obcích okresu neuvažují. „Nemám k tomu žádný právní podklad,“ uvedl například ředitel Základní školy Pohořská v Odrách. „Zatím nic takového není ve výhledu,“ sdělil Aleš Čabala, ředitel Základní školy Štramberská v Kopřivnici a obdobně jako on se vyjádřili například Pavlína Palová, ředitelka ZŠ Tyršova 1053 ve Frenštátě pod Radhoštěm, Miroslava Hanušová ze ZŠ Tovární ve Studénce, Milan Pernický ze Základní a mateřské školy Dlouhá v Novém Jičíně či Miroslav Macháček ze ZŠ Wolkerova v Bílovci.

Volnem chtějí šetřit

„Měli jsme už tři dny volna minulý týden kvůli chřipce, takže mi stejně nic nezbývá,“ řekl Petr Mokroš, ředitel ZŠ a MŠ ve Veřovicích. Opatrný s udělováním ředitelského volna je také Miroslav Najmon, ředitel Základní školy Suchdol nad Odrou. „Jsem zatím ve stavu, kdy chřipka až tak moc nehrozí. Pokud by se to změnilo, možná bych o volnu uvažoval. Ale jeden den jsme už měli volno kvůli tomu, že nešla elektřina a se zbytkem musím šetřit. Člověk nikdy neví, co bude,“ zdůvodnil své pohnutky Najmon a doplnil, že děti stejně budou mít volnější výuku už od pátku, aby se dostaly do předvánoční nálady.

Nejinak tomu bude i jinde. „Klasická výuka ty dva dny nebude. Ve škole budou probíhat besídky, ti starší budou mít například turnaj ve florbale,“ prozradila ředitelka ZŠ a MŠ Štramberk Bronislava Hyklová. Na podobnou zábavu se mohou těšit třeba žáci Základní školy v Kuníně. „V pondělí budou ve škole besedy a besídky. Druhý stupeň čekají turnaje. Takže, pokud už nikoho z nás nic neskolí, budeme ve škole s dětmi,“ uzavřela ředitelka kunínské školy Ivana Machýčková.