Rozsáhlý areál mezi ulicemi Bezručova a Hoblíkova by mohl nalézt nového majitele již příští rok. Nejprve je však zapotřebí srovnat se zemí dvacet nejrůznějších objektů na třinácti parcelách.

Součástí tohoto novojičínského brownfieldu je například bývalý výrobní blok Tonaku, sklady, kanceláře, dílny, kotelna nebo starý cihlový komín. Jak informoval na nedávné schůzi zastupitelů místostarosta města Vladimír Bárta, o demolici se postará ostravská stavební společnost DAV, která vyhrála výběrové řízení. „Nabídky byly v rozsahu od přibližně 4,9 milionu až do 32 milionů korun. Hlavním kritériem byla cena této demolice,“ uvedl Bárta s tím, že zájem projevilo celkem dvacet pět firem.

Jak Deník psal již letos v srpnu, novojičínská radnice dostala na tuto investici devatenáctimilionovou dotaci z Regionálního operačního programu (ROP). Město ji však s poděkováním muselo odmítnout, neboť za demolici zaplatí výrazně méně, než se původně očekávalo.

Více k financování demolice se dočtete ZDE.

„Při sestavování tohoto projektu byla odhadnuta cena šest milionů korun, která by měla vzejít z prodeje tohoto území. Jelikož jsme se dostali pod částku, ve které bychom byli ziskoví, nemáme na dotaci nárok,“ vysvětlil místostarosta zastupitelům, proč radnice platí demolici ze svého. Pokud společnost DAV nepřesáhne plánovaný rozpočet a Nový Jičín atraktivní pozemky prodá podle odhadní ceny, město by si mohlo přijít na zhruba jeden milion korun.

Bourací práce v bývalém tonakovském areálu jsou již v plném proudu, avšak obyvatelé okolních domů se nemusejí obávat, že je stroje budou rušit o štědrovečerní večeři. „Demolice bude po dobu vánočních svátků přerušena a dokončena bude v lednu,“ ubezpečil Bárta. Jakmile bude celé území vyčištěno, může ho radnice ihned nabídnout k prodeji. To by však nebylo možné v případě využití dotace z ROPu, neboť město by za tento pozemek muselo ještě pět let zodpovídat.

V současné době je velkou neznámou, co v rámci revitalizace na pozemcích v centru Nového Jičína vyroste. Již dříve však představitelé města avizovali, že si město smluvně pohlídá, aby zde nevzniklo něco nevhodného. „Určitě bychom byli rádi, kdyby měl někdo o pozemek zájem s cílem vystavět zde byty pro seniory,“ řekl před nedávnem Vladimír Bárta.