Důvodem zklamání mnoha obyvatel Frenštátu pod Radhoštěm, Trojanovic a okolí je nedávné rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě.

„Ten ve věci přezkoumání rozhodnutí o odstranění staveb v areálu Dolu Frenštát rozhodl o zrušení rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a vrátil věc Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje k dalšímu řízení.

Takže budeme čekat, jak se záležitost bude vyvíjet," uvedla na posledním zasedání zastupitelstva ve Frenštátě pod Radhoštěm místní starostka Zdeňka Leščišinová s upřesněním, že rozhodnutí krajského úřadu je ze dne z 5. prosince 2013.

Zklamání bylo patrné i z hlasu Jiřího Novotného, starosty Trojanovic. „Existuje nějaké usnesení Krajského soudu v Ostravě v této věci, ale nemáme odůvodnění, takže nevíme, proč tak rozhodl. Takže to znamená další zdržení," sdělil pro Novojičínský deník Jiří Novotný, který již v lednu 2011 podal za obec Trojanovice ke stavebnímu úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm návrh na zahájení řízení o odstranění staveb v areálu Dolu Frenštát, neboť jim skončilo dočasné stavební povolení a staly se vlastně „černými stavbami".

JEDNÁ SE TAKÉ O TĚŽNÍ VĚŽE

Letos v létě navíc obvodní báňský úřad nevyhověl žádosti společnosti OKD o prodloužení trvání staveb v areálu Dolu Frenštát a zdálo se, že je otázkou krátkého času, kdy stavby půjdou dolů.

Konkrétně se jedná o 53 staveb, například o důlní věže, halu, vrátnici, komunikace nebo sklad výbušnin. Demolice objektů se tak odkládá na neurčito. Pro obyvatele Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic, na jejichž území areál Dolu Frenštát leží, by odstranění těžebních věží znamenalo větší jistotu toho, že by se v dole nemělo těžit.

V současné době je totiž přes mnohá ujišťování, že těžba uhlí na Frenštátsku nikdy nezačne, důl ve stálém konzervačním režimu, který stojí společnost OKD ročně kolem čtyřiceti milionů korun.

Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice a mnohé další obce v okolí žádají zasypání dolu. To by mělo stát kolem třiapadesáti milionů korun.