Zájem zdravotníky potěšil, preventivní akci využila stovka lidí, výsledky už méně. „Alarmující výsledky,“ zhodnotila preventivní akci mluvčí nemocnice Radka Miloševská. Den prevence přiměl k návštěvě lékaře bez žádanky a předchozího objednání i pacienty, kteří se dosud neléčili. „U deseti osob jsme zjistili vysoké riziko vzniku cévní mozkové příhody, včetně významného aterosklerotického postižení krkavice a pozvali je na podrobnější vyšetření. Dále jsme se zaměřili na pacienty s migrénou a odhalili tři osoby, které dosud nebyly dostatečně vyšetřené a léčené,“ prozrazuje Petr Kuba, primář oddělení neurologie Nemocnice Nový Jičín s tím, že celkem mělo o vyšetření zájem 61 pacientů.

Rovněž na oddělení urologie dorazili muži, kteří dosud nikdy nenavštívili urologa, aby dostali žádanku na vyšetření prostaty v rámci akce Movember.

Kožní oddělení Nemocnice Nový Jičín zachytilo mezi vyšetřovanými 2 bazaliomy a vydalo 14 žádanek na vyříznutí znaménka. „Čtyři pacienti, kteří dorazili k vyšetření na oddělení ORL, si vyslechli diagnózy vady sluchu, dysfagie a polypu na hlasivkách. Oddělení klinické biochemie a hematologie zase u 10 osob naměřilo vyšší cholesterol,“ upřesnila Miloševská.

Podle ní se potvrzuje, že listopad je měsíc prevence a že lidé o preventivní prohlídky velmi stojí. „Výsledky, které Den prevence přinesl, nás ubezpečily, že tyto preventivní akce mají velký smysl a připomínají lidem, aby dbali o své zdraví dříve, než se objeví zdravotní komplikace. Zároveň jsou zdravotníci schopni poskytnout zájemcům i cenné rady, pokud již onemocněním trpí a chtějí se léčit,“ pochvaluje si Petra Czyžová, manažerka ošetřovatelské péče.