Středeční Den sociálních služeb se v Novém Jičíně uskutečnil již popáté. Neoficiálně začal právě v Charitním domě blahoslavené matky Terezy, a to proto, že na objektu skončily zateplovací a fasádní práce za více než 908 tisíc korun. Ředitel Charity Nový Jičín Marcel Brož poděkoval starostovi Nového Jičína Jaroslavu Dvořákovi za spolufinancování i pomoc při shánění peněz. Starosta připomněl, že azylový charitní dům zahájil svou činnost pod Charitou 1. ledna 2012, a dodal, že město udělalo dobře, když svěřilo provozování azylového domu Charitě.

„Od té doby se tady rozvíjejí služby, které tady byly potřebné, jako třeba noclehárna v obrovských mrazech v předminulém roce, kdy jsme s panem ředitelem řešili, co budeme dělat. Charita se toho chytla, našli jsme to místo, protože hrozilo, že umrznou lidé. Teď už máme noclehárnu oficiální, máme charitní šatník, což je služba potřebná a lidé ji využívají, máme nábytník, kompenzační pomůcky…," vypočetl novojičínský starosta.

Den sociálních služeb v Novém Jičíně. Charitní dům se na chvíli otevřel pozvaným návštěvníkům.

Zmíněná noclehárna má místnost, kde ti, kteří přijdou, dostanou polévku a mají možnost podívat se tam na televizi. Dále jsou v ní dva oddělené pokoje – mužský a ženský. „Když přijde nový člověk, sepíšeme s ním smlouvu a nafasuje koš se svými věcmi, jako je povlečení postele a podobně. A když třeba po čtrnácti dnech odejde, tak ty věci vypereme a je to použitelné pro další," přiblížil chod noclehárny Marcel Brož a dodal, že nocležníci odcházejí nejpozději v 7 hodin ráno, předtím povlečení sundají a dají do koše. „Některým ten bezdomovecký život vyhovuje, jiní mají zájem, aby se s nimi pracovalo. Ti se pak mohou dostat do azylového domu, kde mají celodenní bydlení a pomáhá se jim. Vyřídí se občanka, zdravotní záležitosti a dělají se další postupné krůčky," poznamenal ředitel Charity.

V azylovém domě je 57 lůžek a za rok 2013 se tam protočilo kolem 130 lidí. V garsonkách bydlí i celé rodiny. V každém pokoji je kuchyňka a místnost vyhrazená pro spaní. Například v jednom pokoji žije žena s druhem a čtyřmi dětmi. „Je to náročné, ale lepší než nikde a děcka tady mají klid. Na ubytovně to byl samý alkohol. Tady mám sice jeden pokoj, ale je tu kuchyň, děcka jsou na zahradě. Je to tu dobré," řekla obyvatelka azylového domu, jejíž jméno redakce úmyslně neuvádí.

Oficiální zahájení Dne sociálních služeb na Masarykově náměstí v Novém Jičíně začalo v 10 hodin dopoledne. Po celý den tam představovalo svou činnost šestnáct poskytovatelů služeb a devět organizací, jejichž činnost se sociální oblastí úzce souvisí.

Den sociálních služeb v Novém Jičíně. Charitní dům se na chvíli otevřel pozvaným návštěvníkům.