Kdysi samostatná obec Libhošť se stala na čtyři desítky let místní částí Nového Jičína. V lednu před deseti lety se opět osamostatnila.

Mým prvním cílem v Libhošti je centrum. Sjíždím z cesty, které tady říkají císařská, k budově Fojtství, kde odstavuji automobil. Mé první kroky vedou na obecní úřad za místostarostou Josefem Klosem.

ZDE si s ním můžete přečíst rozhovor.

Když úřad opouštím, zastavuji se ve vestibulu u panelů přibližujících život a kariéru místního automobilového závodníka Jaroslava Pavelky. Obecní úřad sídlí v budově bývalého fojtství, kde, jak se dozvídám z pamětní desky na fasádě, se v roce 1906 narodil spisovatel básník a knihovník Zdeněk Vavřík.

Obyvatelé Libhoště si v roce 2021 připomínají desáté výročí osamostatnění od Nového Jičína.Obyvatelé Libhoště si v roce 2021 připomínají desáté výročí osamostatnění od Nového Jičína.Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Od fojtství se vydávám kolem parkoviště ke kostelu svatého Jakuba a procházím si hřbitov. Po chvíli se vracím k fojtství, vydávám se k základní škole a u ní zahýbám ke školce. Proti mě právě kráčejí děti s bobama a s pedagogickým doprovodem. Míří na Štěpáňák, což je kopec, který bohatě stačí k vyřádění těchto malých capartů. Však mi to také po chvíli na místě předvádějí.

Alena Polášková napsala o Libhošti již třetí publikaci.
Pamětnice z Libhošťě Alena Polášková napsala už tři knihy o rodné obci

Opouštím dětské radovánky a pokračuji dál do kopce, až přicházím na horizont k bývalému větrnému mlýnu. Ten nyní slouží jako rodinný dům. Rozhlížím se vůkol. „Úžasné,“ říkám si v duchu při pohledu na Libhošť, který se rozprostírá pode mnou. V dálce jsou vidět štramberská Trúba nebo hrad Starý Jičín. Obcházím okolo bývalého mlýna a vnímám jakýsi zvláštní poklid, který jen občas naruší slabé zašumění větru. Vůbec se mi odtud nechce, ale musím.

V roce 2015 Příbor zvítězil v celorepublikové soutěži Historické město roku.
Příborské re-use centrum je v okrese ojedinělé, město láká i na Freuda a památky

Kráčím z kopce k první ulici a dávám se doprava, procházím okolo rodinných domků, v jednom z oken se na mě culí papírový sněhulák. Překvapuje mě, kolik už jsem od chvíle, kdy jsem odstavil auto, viděl různých uliček a odboček.

Míjím teletník a pokračuji ke sportovnímu areálu. Na první pohled se zdá, že poskytuje solidní zázemí nejen fotbalistům, ale i dalším milovníkům pohybu, ať už díky workoutovému hřišti nebo pumptrackové dráze. Nechybí ani různé houpačky a průlezky pro děti. Oceňuji poměrně prostorné zastřešené posezení a představuji si v duchu, letní zábavu, pro kterou je to místo jak stvořené.

Místostarosta Libhoště Josef Klos.
Nerad chodím po císařské cestě, říká místostarosta Libhoště Josef Klos

Mým dalším cílem je pohostinství U Jaryna. Jako jiné podniky, je kvůli nařízení vlády i tento zavřený. Na tabuli, kde před více než rokem byla vypsaná nabídka, je nyní nápis: „V ten vánoční čas, nás v pátek zavřou zas. Zbudou nám jen oči pro pláč, připomíná nám to Totáč!!“ V duchu soucítím se všemi hospodskými, ale hned mi dochází, že špatně jsou na tom i další živnostníci a podnikatelé.

Kráčím po císařské cestě. Brzy se přesvědčuji o tom, že chodníky na ní skutečně chybí, zvláště poté, co kolem projede bílé audi a na měřiči rychlosti zasvítí nejprve číslo 82, poté 77. Přejdu přes silnici, projdu podchodem pod „novou“ dálnicí D48 a zajdu si malý kousek směrem k Hůrce. Odtud prý je také pěkný výhled, ale začíná mě tlačit čas.

Obyvatelé Libhoště si v roce 2021 připomínají desáté výročí osamostatnění od Nového Jičína.Obyvatelé Libhoště si v roce 2021 připomínají desáté výročí osamostatnění od Nového Jičína.Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Vracím se zpět, chvilku postojím u rodného domu zmíněného Jaroslava Pavelky, přicházím k hasičské zbrojnici, míjím tři kapličky, které vypadají jedna jako druhá. Prý jsou čtyři, čtvrtou jsem nějak minul. Od obchodu se vracím ke škole a kolem památníku obětem první světové války jdu zpět k autu. Otáčím klíčkem v zapalování, vyjíždím na císařskou a zamířím k Novému Jičínu. Vybavují se mi příjemné okamžiky z putování Libhoštěm a představuji si, jaké to tady musí být na jaře, v létě nebo na podzim.

Z historie Libhoště

Libhošť.Libhošť.Zdroj: archiv obceObec má v současné době přibližně 1710 obyvatel a rozprostírá se na katastru o velikosti 819 hektraů. Přestože doklady o založení obce se nezachovaly, existují domněnky, že počátky obce spadají až do doby kolem roku 1230.

První písemná zmínka o obci pochází nicméně až z roku 1411 z listiny, kterou pan Lacek z Kravař, pán na Helfštýně, jenž zdědil i panství Štramberské, udělil obcím svého panství odúmrť , tj. právo obsazovat odumřelé (opuštěné) domy a statky vlastními zdroji obce. Rok 1411 se považuje za rok založení Libhoště.

Takto to vypadalo v 9. týdnu roku 2021 při slunečných dnech na Dvořisku, osadou mezi Odrami a jejich místní částí Dobešov.
PODÍVEJTE SE: Takto krásně je v těchto dnech lidem v osadě Dvořisko u Oder

Od 1. ledna 2011 je Libhošť opět samostatnou obcí, poté, co se, díky výsledku místního referenda, oddělila od města Nový Jičín, jehož součástí byla od 70. let 20. století. V obci pracují společenské organizace hasičů, zahrádkářů, myslivců, osvětová beseda, fotbalový klub a klub důchodců. Kulturní a společenský život je soustředěn v budově fojtství, která je kulturní památkou.

Slavní rodáci

František Xaver Chotek (původně Kotek, psán též Khotek) (1800-1852) český hudební skladatel klavírních skladeb pro čtyři ruce, učitel hry na klavír, varhaník ve známém vídeňském chrámu Am Hof

Jaroslav Stara (?-?) učitel a ředitel místní školy, zakladatel a vůdčí činitel Lašského národopisného souboru v Libhošti

Zdeněk Vavřík (1906-1964), básník a redaktor

Jaroslav Pavelka (1920-1999) automobilový závodník Tatra Kopřivnice, držitel titulu Mistr sportu

Obyvatelé Libhoště si v roce 2021 připomínají desáté výročí osamostatnění od Nového Jičína.Obyvatelé Libhoště si v roce 2021 připomínají desáté výročí osamostatnění od Nového Jičína.Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Zajímavost

Libhošťský rodák z ‚Pavelkova‘ gruntu Jaroslav Pavelka patřil k nejznámějším tatrováckým závodníkům poválečného období a celý profesní život spojil s automobilkou Tatra. Pracoval v ní od poloviny třicátých let, kde se dostal ke zkušebním jízdám. Po druhé světové válce se však prosadil jako úspěšný tatrovácký závodník na vozech T 600, T 602 Sport, T 607 Monopost a později také na T 603. Poprvé za volant soutěžního vozu usedl ve Velké soutěži Jeseníky v roce 1949.

Sté výročí od narození automobilového závodníka a mistra republiky Jaroslava Pavelky si připomněli v sobotu 5. září 2020 v Libhošti.
VIDEO: Závodníka Tatry Pavelku připomíná nová pamětní deska v Libhošti

Vynikajících výsledků dosáhl za volanty vozů T 602 a T 607, se kterými vítězil v letech 1950 až 1956 v soutěžích jako Ostravský automobilový okruh, Velká cena Československa, závod O cenu města Brna, Ecce Homo u Šternberku, 12hodinový závod v Brně, O Strahovský štít, Závod automobilů v Gottwaldově (dnešní Zlín), Liberecký okruh, Mladoboleslavský okruh, Cena Prachovských skal. Na Okruhu Sachsenringgreenen (NDR) se v srpnu 1953 s monopostem umístil na 4. místě. V závěru závodní sezony 1954 byl tento závodník oceněn titulem Mistra sportu a stal se přeborníkem republiky. Od konce padesátých let soutěžil novým typem vozu T 603. Pavelka ukončil závodní kariéru v roce 1964. Zemřel v nedožitých osmdesáti letech 3. května 1999.

Zdroj: www.tatramuseum.cz

Knihy přibližují historii

Několik publikací připomínajících zlé i dobré časy vydali v Libhošti od roku 2011, kdy se obec osamostatnila. Kupříkladu v roce 2018 spatřila světlo světa publikace s názvem Těžká doba dolehla na Libhošť aneb Zapomenuté dějiny, která připomíná události první světové války i životy legionářů. V roce 2020 vyšla kniha Liebisch 1938 – 1945 aneb Libhošťané za 2. světové války. Spolupracovali na ní, stejně jako na první uvedené, Oldřich Sobek a učitel na gymnáziu Petr Horák. Ve stejném roce vyšla také kniha vzpomínek Aleny Poláškové s názvem Po císařské do světa.

Obyvatelé Libhoště si v roce 2021 připomínají desáté výročí osamostatnění od Nového Jičína.Obyvatelé Libhoště si v roce 2021 připomínají desáté výročí osamostatnění od Nového Jičína.Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Škola zvýšila zabezpečení

Základní škola Libhošť je jako příspěvková organizace obce společně s mateřskou školou. Do školky nastoupilo v 1. září 60 dětí do tří oddělení, ve škole by se mělo učit, pokud by tomu situace dovolila, 75 dětí v pěti ročnících. Do nového školního roku škola „vstoupila s novým zabezpečením.

„Byly instalované bezpečnostní prvky a vstup do budovy byl opatřen dálkovým ovládáním s monitoringem osob, které zde vstupují, čímž se snažíme zvýšit bezpečnost našich žáků,“ upřesnil ředitel školy Svatopluk Šenk a doplnil, že v přípravě na nový školní rok v vedení školy nakupovalo učební pomůcky, sešity, odborné materiály a další nezbytné vybavení. A také se škola připravovala na zavedení pravidel ohledně hygieny a sociálních kontaktů v době pandemie.

Socha císaře Josefa II. před muzeem v centru Suchdola nad Odrou.
NOVÝ SERIÁL: Deník na návštěvě. Podívejte se, jak se žije v Suchdole nad Odrou

„Sociální zařízení se vybavilo dalšími umyvadly dle požadavku hygieny a provedly se nezbytné opravy na tepelných zařízeních,“ doplnil Svatopluk Šenk jehož velmi mrzí, že kvůli současné situaci žáci nemohou mít s učiteli přímý kontakt, stejně jako omezováni v pořádání jakýchkoli hromadných školních i mimoškolních aktivit.

Čestní občané

Tři čestné občany má obec Libhošť. Prvním se stal v roce 1935 první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, jemuž obec udělila čestné občanství při příležitosti jeho osmdesátých narozenin. V předvečer oslav 101. výročí vzniku Československé republiky, v roce 2019, převzal z rukou starosty Libhoště Jiřího Petrovského dekret o čestném občanství Oldřich Sobek za aktivní přínos v oblasti ochrany přírody, vlastivědné a badatelské činnosti a také společenskou angažovanost v naší obci. Loni 1. září udělilo zastupitelstvo Libhoště čestné občanství Jaroslavu Pavelkovi, automechanikovi a automobilovému závodníkovi, při příležitosti jeho nedožitých stých narozenin.

Větrný mlýn holandského typu v obci Libhošť.Větrný mlýn holandského typu v obci Libhošť.Zdroj: www.turistika.cz

Tip na výlet

Větrný mlýn holandského typu

Mlýn v Libhošti byl zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek ČR. Větrný mlýn stojí na kopci v nadmořské výšce 326 m severozápadně od obce. První písemná zmínka pochází z roku 1842 a další z roku 1875. V roce 1900 bylo vnitřní zařízení demontováno a mlýn přestavěn na obytný dům. Přízemí sloužilo jako hospodářská část a patro bylo obýváno. Během druhé světové války byla poškozena střecha. V polovině padesátých let byla za finanční dotace památkového úřadu v Brně opravena střecha, zvětšena okna a zdvojena podlaha. V období 1977 až 1978 byla provedena oprava, na střechu stát dodal 3000 šindelů. V devadesátých letech byla stavba opravována.