Bezmála dvě stovky žáků vyrazili před pár dny do školy v podhůří Beskyd místo knih, sešitů a propisek, vybaveni zahradním náčiním, rukavicemi a s elánem do práce. „V naší škole nově rozšiřujeme záhonky, aby se děti měly kde realizovat v rámci pěstitelských prací. Školní pozemek je rozsáhlý a je škoda jej nevyužívat. Část pozemku tvoří zahrada, která potřebuje pravidelnou údržbu. O tu se starají především zaměstnanci obce, nicméně i my přikládáme ruku k dílu,“ řekla o akci ředitelka školy Olgy Síbrtová.

Informace, že je květen Měsícem školních zahrad byl před nedávnem i pro ni velkou novinkou. „Na internetu jsme objevili výzvu ke zvelebování školních zahrad s různými nápady, jak při tom postupovat. Předtím jsme nevěděli, že květen je Měsícem školních zahrad, ale nápad se nám moc líbil, a tak jsme se pro letošek připojili alespoň společnou brigádou,“ uvádí dál ředitelka.

Akce sklidila u dětí velký úspěch. Ze školní zahrady se během dne ozýval smích a povídání dětí, někteří si práci zpestřili diskotékou. „Moc se nám to líbilo, i když mě nakonec trochu bolela záda. Určitě je lepší být venku než se pořád učit v lavicích,“ zhodnotil brigádu sedmák Jakub Kandráč. „Práce byla zábavná. Líbilo se mi, že jsme všichni spolupracovali, a proto jsme si práci užili. A hlavně je vidět výsledek,“ doplňuje jeho spolužák Dominik Sedlář u chodníku ve školním dvoře, který pilní sedmáci vyčistili od zarostlé trávy.

Původcem myšlenky enviromentální akce je Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad (ISGA). „V Česku je jejím členem Nadace Proměny Karla Komárka, která u nás spolu s dalšími partnery podporuje širší využití školních zahrad a učení se venku,“ doplnila na závěr Olga Síbrtová.