Trápí vás vysoký krevní tlak, bolesti zad nebo nadváha? Pak právě pro vás je určen pátek 4. dubna. Na tento den vyhlásila Nemocnice Nový Jičín Den zdraví, kterým se chce pustit do boje se všemi výše vyjmenovanými civilizačními chorobami.

Pavilon interních oborů.

Od jedné hodiny budou mít obyvatelé Nového Jičína a širokého okolí jedinečnou příležitost zjistit o svém současném zdravotním stavu co nejvíce podrobností. Po dobu čtyř hodin, tedy až do pěti odpoledne, jim budou k dispozici prostory Pavilonu interních oborů.

Co všechno lidé při návštěvě nemocnice zjistí?

„Budeme měřit krevní tlak, tělesný tuk, výšku a váhu, tedy hodnoty, ze kterých stanovíme takzvaný body mass index. Zaměříme se také na prevenci cévní mozkové příhody, která je podle statistik třetí nejčastější příčinou smrti u nás. Málokdo si připouští, že by se jej mrtvice mohla týkat, opak je však pravdou. Riziko mrtvice je vyšší u lidí s vysokým tlakem a cholesterolem, u diabetiků či u kuřáků. Pokud bychom u někoho zjistili abnormální hodnoty či podezření, bude příchozí okamžitě objednán k dalším vyšetřením," vyjmenovala nabídku vyšetření spadajících do Dne zdraví hlavní sestra novojičínské nemocnice Marie Jurošková.

Rakovina tlustého střeva

Protože mezi nejčastější civilizační choroby patří bolesti zad, jimiž trpí až 80 procent populace, představí se v rámci Dne zdraví také rehabilitační oddělení novojičínské nemocnice.

Den zdravíDen zdraví není na Novojičínsku žádnou novinkou. Pravidelně je pořádán různými zdravotními organizacemi, pojišťovnami i zařízeními. Lidé na možnost nechat se zdarma vyšetřit slyší, a to zejména starší ročníky.

„Jeho zaměstnanci se budou snažit poradit, jak bolestem předcházet, ale také jak postupovat v případě, že jimi již člověk trpí," potvrdila hlavní sestra a pokračovala: „Pro ty, kteří bojují s nadváhou nebo jen chtějí poradit, jak zdravě nastavit svůj životní styl, budou připraveni také odborníci na výživu, kteří budou mít na Dni zdraví také svůj stánek."

Program Dne zdraví se zaměří i na jeden z nejčastějších druhů rakoviny u nás, tedy na rakovinu tlustého střeva, u níž drží Česko celosvětové prvenství, nebo na sport, konkrétně nordic walking, který je u nás stále populárnější. Zájemci se dozvědí nejen podrobnosti o této užitečné aktivitě, ale budou si ji moci na místě také vyzkoušet, a to pod dohledem profesionálů. Pro všechny, jež dorazí na Den zdraví automobilem, připravila Nemocnice v Novém Jičíně od 12:45 parkování na centrálním parkovišti zařízení zdarma.