Za sebou mají připomínku svátku Dne Země například V Odrách. Tam o uplynulém víkendu ochránci přírody a dobrovolníci uklízeli odpadky v Odrách a okolí. V sobotu také měli jednu z mnoha akcí v Kopřivnici, kde děti z města i z okolního Štramberku absolvovali Dobrodružnou cestu Pohádkovým lesem, na které plnily různé úkoly. Spolky a město připravily na duben v Kopřivnici téměř dvě desítky různých „ekoakcí“. Mezi nimi je například bezplatná likvidace autovraků či ekovýstva dětských prací z odpadových materiálů. „Ta bude k vidění poslední dubnovou středu v centru města před kulturním domem, od čtvrtku bude přemístěna do městského úřadu a do kulturního domu,“ sdělila Iva Rašková, koordinátorka projektu Zelené město. Aktivně se do oslav Dne Země zapojilo také Skautské centrum Vanaivan, které na 22. dubna přichystalo čištění turistických tras a studánek a seznámí návštěvníky centra s problémy v Africe.

Bohaté oslavy přichystali také v Novém Jičíně. Tam se v úterý 19. dubna od 9 do 14 hodin na Masarykově náměstí uskuteční program pro děti i dospělé. Ten zajišťuje společnosti EKO-KOM, známá jako provozovatel zpětného odběru a využití odpadu z obalů, a tím jejich další efektivní recyklaci. Na náměstí bude mít stan rovněž středisko Europe Direct. To nabídne soutěže a kvizy nejen s evropskou tématikou.

Od 14 hodin pak vystoupí zájmové kroužky střediska volného času Fokus, taneční skupina Streetdance pod vedením Jany Balážové a těšit se můžete i na vystoupení přípravného oddělení Ondrášku Rarášek.

Frenštát pod Radhoštěm ke Dni Země oficiálně nic nepořádá. „Protože je to v Kopřivnici a Novém Jičíně, naše školy jezdívají tam,“ vysvětlila Eva Traganová, z odboru životního prostředí frenštátské radnice. Také Studénka nic oficiálního nechystá, ale tamní škola T. G. Masaryka pořádá ve středu 20. dubna v prostorách školy Ekojarmark. „Můžete si zakoupit sazenice léčivých nebo okrasných rostlin a zeleniny, drobné dárky a potřebné maličkosti od žáků, ochutnat připravené občerstvení a vyzkoušet si výrobu voskových svíček či paličkování,“ uvádějí organizátoři akce.

V Příboře pracovnice odboru životního prostředí a zemědělství příborské radnice připravily pro školáky ve městě několik akcí. Školáci absolvují návštěvu Pohankového mlýna ve Frenštátě pod Radhoštěm, V Luně, středisku volného času předseda místní organizace Českého včelařského svazu Rudolf Vlkovič žákům povypráví o životě včel a jejich nezastupitelné úloze v přírodě. Třetí akce Dni Země je návštěva stáje Michálek. Je určena těm nejmenším, kteří kromě prohlídky stájí a poslechu vyprávění o chovu koní, si mohou vyzkoušet jízdu na poníkovi.

Do oslav Dne Země se zapojují i jednotlivé školy v rámci svých programů. Letos například Základní škola npor. Loma například pořádá přírodovědnou soutěž. Máme rádi zvířata s výstavkou chovaných živých zvířat a soutěž hlídek pro 4. až 5. ročník O psa Lomáka. Stranou nezůstane ani Bílovec. „Město podporuje aktivity, které organizují různé organizace a spolky. Třeba Dům dětí a mládeže na Tovární dělá celý měsíc o víkendech úklid města. My přispíváme na rukavice a pytle. Ke Dni Země jsme ještě zorganizovali akci na sběr nápojového kartonu. Je to mezi školami. Vítěz získá pět tisíc korun,“ přiblížila Jana Bzonková z bílovecké radnice s tím, že město chce od května zahájit sběr nápojových kartonů a tato soutěž má sběr podpořit.

Tradičně si připomínají Den Země ve Fulneku. Tam letos město společně s občanským sdružením T. O. Touhy pořádá výtvarné soutěže na téma Veselá popelnice, jedna je pro zdatné kreslíře, druhá pro manuálně zručné zájemce, kteří mají vytvořit popelnici nebo kontejner ze tříděného odpadu.