„Chtěla jsem s kolem nastoupit do trolejbusu na zastávce Most Pionýrů. Jakmile jsem si chtěla otevřít dveře, abych nastoupila, řidič je okamžitě přivřel. Tato situace se opakovala dvakrát. Nakonec jsem se dostala dovnitř, řidič ale vstal ze sedačky a dost razantně mě vyhodil se slovy, že je dopravní špička a on rozhoduje, jestli mě vezme, nebo ne,“ popsala Deníku svou čerstvou zkušenost žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Na základě jejího podnětu jsme se rozhodli sami zjistit, jak je to s přepravou bicyklů v prostředcích městské hromadné dopravy. Ačkoliv jsme náš test provedli v době odpolední dopravní špičky, s podobným „vyhazovem“ jako zmiňovaná cestující jsme se nesetkali ani jednou.

V první tramvaji se na nás řidič pouze pousmál, lidé odstoupili z cesty a my jsme mohli v klidu pokračovat dál. Během cesty si nikdo nestěžoval a neměl problémy, i když byla tramvaj zaplněná cestujícími.

Jako další prostředek jsme si vybrali autobus. V něm vše probíhalo podobně jako tramvaji. Ihned po nástupu speciálně označenými dveřmi nám lidé uvolnili místo, a ani během cesty se nic zásadního neudálo.

Poslední vyzkoušené vozidlo byla opět tramvaj, do které nás řidič pustil také bez obtíží. Možná to bylo způsobeno tím, že jsme se jako jediní nacházeli ve vozidle s kolem a spolu s námi necestovala žádná maminka s kočárkem.

„Řidič ani žádný jiný zaměstnanec DPO není v žádném případě oprávněn kohokoliv ‚vyhazovat‘ z vozidla. Řidič je však podle platných smluvních přepravních podmínek v určitých konkrétních případech oprávněn přepravu dětského kočárku nebo jízdního kola odmítnout,“ sdělil k tématu tiskový mluvčí DPO Miroslav Albrecht.

Dále pak přiblížil, kdy onen konkrétní případ odmítnutí může nastat.

„Ve vozidle smí být přepravován jen jeden dětský kočárek nebo jedno jízdní kolo. Řidič může výjimečně povolit přepravu dalšího pouze v takovém případě, že nebude ohrožena bezpečnost cestujících,“ vysvětlil dále Albrecht.

Závěrem je nutné dodat ještě jedno doporučení. Jestliže se rozhodnete s kolem či kočárkem nastoupit do vozu, nesmíte také zapomenout na nastoupení přesně vyznačenými dveřmi.

JAN ŠIMEČEK