Deník prověřil vybraná zařízení s možností provedení PCR testu v jednotlivých okresech Moravskoslezského kraje. I přesto, že testů je prováděno víc než dost, čekací doba je ve většině míst minimální, někde je dokonce možné rezervovat si termín ještě tentýž den.

Povinnost dětských cyklistů mít v Polsku řidičské oprávnění vzbuzuje údiv.
Bizarní situace: hrozí v Polsku nezletilým cyklistům z Česka pokuta?

To je případ například ostravské CGB laboratoře, kde mají kapacitu testovacího místa stanovenou na pěti stech odběrech denně. „Jedním kliknutím myši v rezervačním systému ji však dokážeme z minuty na minutu navýšit až o dalších 200 testů denně, personál k tomu máme,“ řekl Deníku obchodní ředitel CGB laboratoře Petr Srnec s tím, že tato kapacita nyní bohatě dostačuje.

„Nejvíce testů jsme prováděli loni na podzim na přelomu října a listopadu, kdy to bylo kolem 700 odběrů denně,“ popsal Srnec jediné období, kdy bylo třeba kapacitu odběrového místa pro PCR testy navýšit.

Eva Farníková věří, že se sedačka pro jejího syna Boriska najde.
Bezcitnost v Ostravě, nemocného Borise okradli, rodina za to možná ještě zaplatí

Zmíněná laboratoř navíc na základě poptávky z okolí rozšiřuje pole své působnosti. Až dosud museli obyvatelé Hlučína a okolních obcí jezdit na PCR testy do Ostravy, kam to měli nejblíže, případně na jiná místa napříč okresem. To se od pondělí 17. ledna změní, protože v Hlučíně v Hornické ulici začne pod taktovkou CGB laboratoře fungovat nové odběrové centrum.

Testovací místo pro řidiče

V nové laboratoři bude provoz pouze ve všední dny. Možnosti objednání se na PCR testování jsou však různé a liší se nejen v otevírací době. Například Fakultní nemocnice Ostrava nabízí pro všechny objednané termín na následující den, zato v Městské nemocnici Ostrava záleží, kdo se chce nechat otestovat.

Zatímco indikovaní pacienti s žádankou od praktického lékaře či hygienické stanice (test hradí pojišťovna) a samoplátci (za 800 korun) se nyní mohou dostavit prakticky obratem v den rezervace, na preventivní odběr zdarma si v MNO počkáte hned několik dní (ve středu systém nabízel nejbližší termín v pondělí, pozn. red.). Podmínkou, pro jiné naopak výhodou, v městské nemocnici je dostavit se na testovací místo v automobilu, drive-in testovací místo totiž není určeno pro pěší.

Jana byla přesvědčena, že komunikuje s kamarádkou o nějaké soutěži. Ve skutečnosti jí zloději okrádali přes m-platbu v mobilu.
Také máte mobil a facebookový účet? Jana popisuje, jak se stala obětí podvodu

Většina testovacích míst vyžaduje předchozí objednání přes rezervační formulář (většinou přes portál Reservatic) nebo telefonicky, před obchodním centrem Futurum v Ostravě se však testuje i bez předchozího objednání. Klienti s rezervací však mají přednost, byť v minulosti to ne vždy platilo i v praxi.

K TÉMATU

PCR testování v kraji: kde a jak rychle?

Vybrané testovací zařízení, volná místa, termín

Okres Ostrava:

- Fakultní nemocnice Ostrava: ANO, další den
- CGB laboratoř Ostrava: ANO, ještě dnes (*neděle zavřeno)
- Městská nemocnice Ostrava: ANO, ještě dnes (*víkend zavřeno)
- SPADIA LAB: ANO, další den (*neděle zavřeno)
- Odběrové místo Electrolyte (před OC Futurum): ANO, ještě dnes

Okres Bruntál:

- Nemocnice Sdružené zdravotnické zařízení SZZ Krnov: ANO, další den

Okres Opava:

- Slezská nemocnice: ANO, další den
- MUDr. Lenka Jantošíková (Opava Breda, Opava Globus, Kravaře před aquaparkem): ANO, další den
- CGB laboratoř Hlučín: ANO, ještě dnes (od 17.1.)

Okres Karviná:

- Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj: ANO, další den
- Nemocnice s poliklinikou Havířov: ANO, další den

Okres Nový Jičín:

- Nemocnice AGEL Nový Jičín: ANO, za několik dní
- Bílovecká nemocnice: ANO, další den

Zdroj: zpravodajové Deníku