Výcviku mladých husarů z Nového Jičína, kteří se účastní akcí v rámci 11. Szekelského husarského hraničářského jízdního pluku, se zúčastnilo deset starších i mladších chlapců i dívek. Letos měli husarské soustředění již podruhé. „Loni jsme to udělali jen tak na zkoušku na tři dny, letos už to bylo na celý týden,“ uvedl Lukáš Barfajt, který akci zorganizoval společně s kolegou Petrem Horákem.

Děti absolvovali soutěže v lukostřelbě, hodu píkou, jízdě na koni, šermu na koni a takzvaných Pepících, kdy zdolávali bojovníky ve zbroji mečem. „Za každou disciplínu získávali body, stejně jako ale získávali body za různé úkoly v průběhu roku,“ doplnil Barfajt.

Kromě soutěží se mladí husaři učili pochodovat, poznávat povely, zacházet se střelnými zbraněmi a nabíjet a čistit je, a také historii. „Učí se jednak historii szekelského pluku, a rovněž kunínského zámku. Dali jsme jim jako soutěž naučit se celé dlouhatánské jméno bývalé majitelky zámku Marie Walburgy. Zvládli to všichni, což bylo obdivuhodné,“ pokračoval Barfajt a poznamenal, že za to že se děti naučili hraběnčino jméno, dostali od kastelána kunínského zámku mapu, podle které hledali zakopaný poklad.

Truhlici s pokladem mladí husaři skutečně našli a předali ji v pátek Ernstu Gideonovi Laudonovi v podání novojičínského historika Emanuela Grepla. Ten každého odměnil pamětní medailí, připomínající 250. výročí Laudonovy vítězné bitvy nad pruským vojskem u Guntramovic.

Své nabité zkušenosti mohou absolventi husarské akademie uplatnit u jednoho z historických pluků v Novém Jičíně. „U nás mohou jezdit na koni a máme i dělo, tak si je snad udržíme. Ale je možné, že některým se bude více líbit Harrachův pěší pluk, tak přejdou tam. Někteří třeba úplně skončí,“ přemýšlel nahlas Barfajt.

Devítiletá Tereza Šímová už má jasno. Chtěla by zůstat u husarů. A jestli bylo jméno hraběnky příliš těžké na zapamatování? „Učila jsem se to den, a když jsem se ráno probudila, už jsem to uměla,“ řekla Tereza. Žádný problém s dlouhatánským jménem prý neměl ani třináctiletý Jan Knápek. „Trvalo mi to asi patnáct minut,“ ubezepčil mladý husar.