VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti a studenti putovali 
po Beskydech s kapkou vody

Novojičínsko – Projekt ochránců přírody seznamuje děti a studenty z Novojičínska s problematikou ochrany vody v krajině. Kromě teoretických znalostí si nabyté dovednosti vyzkoušejí také v praxi.

15.2.2014
SDÍLEJ:

Budování nové studánky na Starých Hamrech se studenty Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně.Foto: Český svaz ochránců přírody

Putování s kapkou vody, tak se jmenuje dobrodružný projekt, který pro děti a studenty připravili ochránci přírody z Valašského Meziříčí. Putování probíhá již od srpna loňského roku v Beskydech a v Podbeskydí, ale také v Poodří.

Jak už z názvu vyplývá, celý projekt se týká vody. Mládež z Novojičínska se v co nejširším rozsahu seznamuje s problematikou ochrany vody v krajině. Účastníci akcí zjišťovali třeba parametry kvality vody studánek, pramenů, mokřadů i drobných vodních toků.

Zaměřili se také na takzvané bioindikátory kvality vody, sledování živočichů a rostlin vázaných na vodní prostředí, šetření pitnou vodou v domácnostech a v přírodní zahradě.

„Důležitou součástí projektu byla i osvěta zaměřená na zvyšování retenční schopnosti krajiny a protipovodňovou prevenci, i konkrétní akce zaměřené na čištění studánek a pramenů i jejich zastřešování a na údržbu mokřadů," přiblížil další smysl akce Jiří Jurečka z Českého svazu ochránců přírody.

Putování se zúčastnily kolektivy mladých ochránců přírody Ještěrky z Bartošovic a Falco z Valašského Meziříčí. Do akce se zapojili také studenti Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně a letos se přidají také děti a vedoucí ze skautského oddílu v Kopřivnici.

„Chtěli jsme zapojit děti i mládež do aktivního mapování a ochrany studánek, pramenů, toků i mokřadů v krajině, seznamovat je s jejich stavem i příčinami ohrožení, a vytvářet v nich tak pocit spoluzodpovědnosti za životní prostředí. Nejenže si tak mladí lidé lépe dokáží uvědomit potřebu chránit vodu v krajině, ale rozšířili si také své znalosti o přírodě ve svém okolí," řekl vedoucí projektu Miroslav Dvorský, a který posléze pokračoval:

„Na výpravách jsme společně vyhledávali prameny a studánky, měřili základní parametry kvality vody v pramenech a tocích, teplotu, pH, vodivost, rozpuštěný kyslík, dusičnany a dusitany, nebo hledali vodní breberky a drobné živočichy, kteří jsou takzvanými bioindikátory kvality vody."

Putování pokračuje i letos

Nezůstalo však jen u teorie. Děti a studenti také v rámci praxí čistili potoky od odpadků, uklízeli okolí studánek a několik jich nově zastřešili. „Učili se také teoreticky i prakticky, jak vytvářet přírodní zahradu, jak na ni nalákat užitečné živočichy, a především jak v ní šetrně a nápaditě hospodařit s vodou," doplnil Miroslav Dvorský s tím, že účastníci navštívili několik významných míst po celém regionu.

V cenné přírodní rezervaci Choryňský mokřad poznávali život na mokřadních biotopech a vyzkoušeli si i managementovou péči o mokřady. V Bartošovicích se seznámili s dalším využitím vody, tentokrát to bylo rybníkářství a chov ryb.

Projekt bude pokračovat i letos na jaře. Děti navštíví čistírnu odpadních vod ve Frýdku-Místku a vodní dílo Morávka. „Pro další zájemce o tato témata pak vydáme skládačku o ochraně vod a významu vody v krajině," řekl na závěr Miroslav Dvorský.

Autor: Simona Mikšová

15.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

Ilustrační foto
22

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení