Společná preventivní dopravní akce, na které se kromě novojičínských policistů podíleli také studenti Mendelovy střední zdravotnické školy, Český červený kříž i Besip, se povedla. Řidiči, jež v pátek 9. května v čase mezi osmou a třináctou hodinou projížděli po hlavním tahu z Nového Jičína na Příbor, se jistě nestačili divit. Na benzínové čerpací stanici v Libhošti si totiž mohli vyzkoušet poskytování první pomoci při resuscitaci dospělých i dětských figurín.

I když si mnozí myslí, že tuto dovednost nebudou nikdy potřebovat, bývají záhy vyvedeni z omylu. Proto je lepší, když si řidiči i jejich spolujezdci resuscitaci vyzkoušejí nanečisto u figuríny, než aby zmatkovali u skutečné dopravní nehody a nevěděli, jak správně oživovat opravdového zraněného.

„Samotným nácvikem prošlo téměř čtyři sta účastníků provozu. Někteří z nich si měli možnost vyzkoušet také brýle simulující pocit vnímání z pohledu opilého člověka při chůzi mezi kužely. Při plném vědomí tak zjišťovali, jak je chování jedince ovlivněno alkoholem," popsal další část preventivní akce Petr Gřes, novojičínský policejní mluvčí. Ten také posléze potěšeně dodal, že ačkoliv se policisté každodenně na silnicích setkávají s opilými či zdrogovanými řidiči, při samotné akci nenarazili ani na jednoho ovlivněného.

Řidiči nehřešili

Stejně jako při loňské dopravně preventivní akci se také letos pár řidičů či spolujezdců chtělo vyhnout nácviku první pomoci. Argumentovali tím, že první pomoc umí poskytnout, nebo že to nebudou potřebovat. S vyloženě negativními ohlasy se však policisté nesetkali. Do akce se zapojily i malé děti, které si nacvičily masáž srdce a s napětím sledovaly výklad studentů i skutečných zdravotníků.

„Potěšující pro nás je, že alespoň část řidičů a spolujezdců si nácvik vyzkoušela a v případě dopravních nehod budou schopni zraněným pomoci. Nikomu tuto situaci v reálu nepřejeme zažít, nicméně společným nácvikem jsme udělali silnice o něco bezpečnější," konstatoval Petr Gřes.