Za to, že dnes znají význam výše uvedeného cizího slova, děti vděčí netradičnímu projektu Canisterapie – psi jako pomocníci, ne nepřátelé. Ten se nedávno uskutečnil na zdravotnické sekci Mendelovy střední školy a finančně se na něm podílela novojičínská radnice.

Canisterapie je metoda, která využívá pozitivního působení psa na člověka. Používá se nejen u dětí, ale i u dospělých s mentálním, tělesným nebo i kombinovaným postižením, své místo má v logopedii, u jedinců s emocionálními poruchami a v neposlední řadě u autistů. Co bylo cílem projektu přiblížila v jedné osobě učitelka školy i chovatelka psů Sylva Mišiková: „Žáčci základních škol k nám chodili do školy a tady se od canisterapeutky a jejich pejsků dozvěděli, co to canisterapie je a vyzkoušeli si ji i na vlastní kůži. Ale nejen to. Učili se, jak zabránit tomu, aby je pes pokousal, dozvěděli se o fungování psí smečky, o řeči psa, i o tom, jak vybírat a hlavně vychovat štěňátko. Psy mohli česat a krmit, válet se po nich a hlavně si mohli s nimi hrát,“ rozvedla Mišiková.

Seznámení dětí s canisterapií probíhalo na dva školní roky a skončilo na konci minulého roku. „Chtěli bychom poděkovat městu i naší škole za umožnění této akce,“ dodala závěrem Sylva Mišiková s tím, že canisterapeutka Aura, americký stafordšírský teriér, byla v době besed těhotná a nyní již má devět zdravých štěňat.