Soutěž pro předškoláky a školáky se týká westernu. O tom svědčí vybraná témata. Pro předškoláky a školáky na prvním stupni jsou to „Koně, poníci a jiná zvířata“ a „Můj koník, moje láska“. Žáci druhého stupně si budou moci vybrat ze tří kategorií, a to „Western“, „Počítač nebo kůň“ a „Ať vám koně jedou, aneb Pony Express se vrací každý rok…

„Je to první ročník, takže se učíme. Příští ročník už by měl být lepší,“ poznamenala spoluorganizátorka soutěže Ludmila Tošovská ze sdružení Barton City.

Děti se budou moci vyjádřit výtvarně, například kresbou, malbou i fotografií, nebo literárně. Mohu napsat úvahu, pohádku, báseň, povídku a podobně. Žáci druhého stupně základní školy budou mít navíc možnost audiovizuálního ztvárnění svých představ. Audiovizuální díla mohou mít maximální stopáž deset minut, literární dílka mají být do dvou stran A 4 a výtvarná by neměla překročit rozměr 1 krát 1 metr.

Cílem projektu je zvyšování informovanosti z různých oblastí prostřednictvím tvůrčí činnosti dětí. „Chtěli bychom ty děti přitáhnout k nějaké činnosti. Protože ony jsou v současné době hodně lenivé. Ale některé nepřesvědčí ani to, že mohou vyhrát třeba digitální foťák,“ poznamenala Tošovská.

Kromě foťáku, což je hlavní cena v obou kategoriích, mohou soutěžící vyhrát víkend u koní, lekce výuky westernového ježdění na koních, vstupenky na country koncert, USB, skype telefon a řadu dalších drobnějších výher. Svá díla mohou účastníci dodat osobně nebo poštou do Barton City nebo do Western klubu nejpozději do 15. května. „Zaslaná díla vyhodnotí porota na Dětském westernovém dni, který se uskuteční v Barton city v první červnovou sobotu,“ uzavřela Ludmila Tošovská.