Pro rekonstrukci a rozšíření školky ve Školské ulici se město Frenštát pod Radhoštěm rozhodlo před dvěma roky. Důvodem byl akutní nedostatek míst pro předškolní děti.

„Akce je velmi významná nejen svým finančním objemem, ale také proto, že se nám podařilo podstatně rozšířit kapacitu této školky,“ uvedl při slavnostním otevření školky starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský, jenž připomněl, že vlastní stavba začala rekonstrukcí původní budovy v květnu 2009.

Rozšířením vzniklo ve školce celkově 190 míst, ve Frenštátě je tak nyní v předškolních zařízeních města celkově 384 míst. „Rozšířením školky se podařilo vyřešit nedostatek míst v předškolních zařízeních. V současné době město vyhovělo všem žadatelům, kteří splňovali stanovená kritéria,“ poznamenala místostarostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová a upřesnila, že město postupně zvyšovalo počet míst v ostatních školkách. „Tady to bylo nyní rozšířeno o padesát míst.

Rekonstruovaná školka má vlastní kuchyň, jídelnu i prádelnu. Rekonstrukcí prošla zahrada a hlavně třídy. „Nyní jich máme sedm. Pět je v původní části, zbylé dvě jsou v přístavbě,“ upřesnila vedoucí učitelka Pavla Keislerová a dodala, že v rekonstruovaných původních prostorách už vyučování probíhalo v minulém školním roce. „Učilo se nám tam velmi dobře a líbí se tam jak dětem, tak zaměstnancům i rodičům,“ pochválila dílo Keislerová.

Třídy jsou prostorné, světlé, dobře vybavené. Vstup do šaten každé z nich odlišuje velká číslice na dveřích, dlaň či dlaně, které prsty znázorňují toto číslo, a také zvířátko. „To je zejména kvůli menším dětem, které neumějí číslice,“ vysvětlila Keislerová.

Výtvarného zpracování výzdoby školky se zhostil známý malíř a ilustrátor dětských knížek Adolf Dudek. Ten přiznal, že vymyslet označení na dveřích nebylo nijak jednoduché a pracoval na něm od února. „Každé číslo je v barvě linolea a navíc jsem se snažil, aby každé to zvířátko bylo tvarově blízké tomu číslu. Největší problém byl s výběrem zvířátek, aby ty symboly byly nenapadnutelné, tedy aby tam třeba nebyla kravička, prasátko a podobně. Přitom nemohl být všude jen pejsek a kočička,“ popsal složitost výběru Dudek, jenž jednotlivé symboly ještě konzultoval s učitelkami. K vidění tak jsou například žirafa, žabka, medvídek či ovečka.

Celkové náklady na rekonstrukci by měly být kolem 45 milionů korun, přičemž podíl města by neměl překročit 8,3 milionu korun. Zbytek tvoří dotace z regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Vedoucí učitelka Keislerová v závěru setkání rozdala omalovánky Adolfa Dudka, ilustrující činnost školky, a připomněla, že 3. září uplyne přesně čtyřicet let od doby, kdy byla školka ve Školské ulici uvedena poprvé do provozu. „Vzhledem k tomu, že tady pracují samé ženy, tak mě při této příležitosti napadlo, že které ženě by se nelíbilo dostat ke čtyřicetinám veškeré nové zařízení a novou fasádu,“ uzavřela s úsměvem Keislerová.