Proměna CVČ Astra v CML bude součástí programu zaměřeného na poznávání fyzikálních zákonů a mechaniky. Cílem je zábavnou formou návštěvníkům přiblížit polytechniku a ukázat, že učení nemusí bolet.

Dopoledne bude zaměřeno na žáky 5. tříd základních škol. Má se jich dostavit více než 200 z Frenštátu pod Radhoštěm a obcí, které jsou v jeho spádové oblasti, tedy z Bordovic, Lichnova, Veřovic, Tiché a Trojanovic.

Na sedmi stanovištích se žáci hravou a interaktivní formou seznámí se zákony fyziky a mechaniky.

„Z dětí se stanou zběsile rychlé neurony prahnoucí po informacích. Hlavním lákadlem CML bude vystoupení Úžasného divadla fyziky z Brna či robotické lego, které představí frenštátské Gymnázium a SPŠEI,“ uvedl Michal Grepl, ředitel CVČ Astra, které je spoluorganizátorem akce.

Radnice ve Fulneku. Ilustrační foto.
Fulnek chystá veřejné schůze

Děti v rolích neuronů vstřebají informace o vakuu, působení tlaku, všech skupenstvích vody či raketových pohonech. Žáci se mohou zapojit také do zajímavé tipovací soutěže, jejíž výherce získá speciální dřevěnou stavebnici. Každý návštěvník, ať už dopolední či odpolední části, si z návštěvy odnese model rakety, při jehož skládání může doma nebo ve škole pokračovat v technickém vzdělávání.

Od 14.30 hodin může akci navštívit zdarma široká veřejnost. „Chtěli bychom do základů polytechniky uvést co nejvíce malých i velkých zájemců. Pokud se akce bude líbit, určitě chceme podobné aktivity zařazovat pravidelně,“ sdělila Jitka Urubová, manažerka projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání obce s rozšířenou působností (ORP) Frenštát pod Radhoštěm.

„Projekt CML je připravován v rámci mnoha aktivit Místního akčního plánu vzdělávání pro ORP Frenštát pod Radhoštěm. Je prioritně zaměřen na rozvoj kvalitního a inkluzivního vzdělávání dětí a žáků do 15 let zahrnující oblasti předškolního, základního, zájmového a neformálního vzdělávání,“ doplnila Iva Vašendová, tisková mluvčí města Frenštát pod Radhoštěm.

Ilustrační foto.
Demolice mostu uzavře čtyřproudovku