Rodiče svým potomkům od malička vtloukají do hlavy, že si musí vždy před jídlem pořádně umýt ruce. Není to však tak jednoduchá činnost, jak se může na první pohled zdát.

„Dětem jsme vysvětlili, proč je důležité si pravidelně mýt své ruce a co vše jim hrozí v případě, když budou hygienu rukou zanedbávat to vše naučnou, ale zároveň zábavnou formou. Za pomoci básničky jsme dětem ukázali, jak si ruce správně umýt," vysvětluje hlavní sestra novojičínské nemocnice Marie Jurošková s tím, že celá akce byla uskutečněna pod taktovkou her a soutěží. „Na závěr si děti pomocí speciální UV lampy ověřily, zda se naučily své ruce mýt správně. Neumytá místa se pod lampou projeví barevně odlišně od umytých," prozrazuje hlavní sestra.

Děti poučil i bacil Evžen

Předškoláci dále sledovali připravenou scénku, kde hlavní role patřila bacilu Evženovi. Mohli si také vyzkoušet lékařské pláště nebo roušky ze sálu. „Největší radost jim však udělal krátký animovaný film o tom, jak jednoduché je přinést si na rukou domů bacila. Vyzbrojeni znalostmi si všichni ještě před tím, než si snědli svou sladkost, kterou jim zdravotníci rozdali za odměnu, pořádně umyli své ruce," řekla dále Hana Szotkowská, mluvčí zdravotnického holdingu AGEL, provozujícího nemocnici v Novém Jičíně.

Každý ví, že mytí a dezinfekce rukou patří mezi nejjednodušší způsoby, jak zabránit vzniku a šíření infekcí. Ale jak si správně ruce umýt, to překvapí kdekoho, a to například na každoroční akci zaměřené na správné techniky mytí rukou nejen v novojičínské nemocnici.

Špínu odhalí UV lampa

Mnozí účastníci jen zírají, když pod UV lampou naleznou barevná neumytá místa. „Dodržování doporučených opatření v oblasti hygieny rukou má své nezastupitelné místo v oblasti zabránění vzniku a šíření nozokomiálních infekcí. Viry a bakterie jsou prakticky všude. Stačí vzít někde za kliku, chytit se tyče v autobuse, zmáčknout tlačítko výtahu nebo si s někým potřást rukou. Množství mikrobů se nachází i na klíčích, klávesách počítačů a na držadlech nákupních vozíků," uzavírá hygienička Nemocnice Nový Jičín Petra Mílková a dodává, že smyslem celé této akce je právě prevence vzniku infekčních onemocnění.