VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti osvobozovaly princeznu

Frenštát pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ – Tolik hluku a dětského křiku, jako v pátek 1. dubna v podvečer v Kulturním domě ve Frenštátě pod Radhoštěm, dlouho nebylo. Není divu. Z obřího objektu se na chvíli stal pohádkový hrad.

2.4.2011 2
SDÍLEJ:

Jedním z míst, kde děti 1. dubna zažily Noc s Andersenem, byla také Městská knihovna Frenštát pod Radhoštěm.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Bylo krátce před šestou hodinou odpolední, když se v Městské knihovně Frenštát pod Radhoštěm, která sídlí v útrobách kulturního domu, sešlo čtyřiadvacet dětí. Noc s Andersenem mohla začít. „Nejprve se všichni navzájem seznámili, potom měli večeři a pak se navzájem portrétovali,“ přiblížil úvod akce Michal Podžorný z frenštátského Centra volného času Astra. Sám vystupoval v roli krále, jenž měl čtyři královské družiny po šesti lidech, které měly pomoci vysvobodit princeznu zakletou do knihy. „Družiny musí splnit šest úkolů. Ta, která uspěje nejlépe, dostane klíč od zámku ke knize a princeznu vysvobodí,“ pokračoval pan král.

To už ale první královská družina vyrazila za plněním úkolů. Naučit se krátkou básničku zvládla bravurně, stejně jako vypití vody. Horší to bylo s navlékáním korálků, ale další úkol, poznat se zavázanýma očima předměty, šel dětem opět dobře. Překonat téměř polovinu sálu kulturního domu co nejdelšími kroky nečinilo nikomu větší potíže a podobně to bylo i se závěrečnými dřepy. „Ty úkoly byly jako z pohádky o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém – pití vody, zavázané oči nebo třeba ty dlouhé kroky,“ vysvětlila vedoucí knihovny Martina Burianová.

Ta řekla, že Noc s Andersenem se v knihovně ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve spolupráci s CVČ Astra uskutečnila počtvrté. „Zkoušeli jsme různé věkové kategorie, letos jsme se rozhodli pro třeťáky, a myslím, že to je optimální. Prvňáčci se ještě v noci bojí a starší děti zase neocení všechny hry a potřebují i větší prostor,“ sdělila Burianová a dodala, že o akci, zasvěcené dánskému pohádkáři, a hlavně knize a čtení, byl velký zájem. O účastnících rozhodl los.

Ti, na něž se usmálo štěstí, si akci užívali. „Nejvíce se mi líbila ta voda. To bylo nejlehčí. Jenom jsme měli vypít minerálku. Nejtěžší byly ty korálky. Ale celkově se mi to hodně líbí,“ vyjádřila své dojmy Veronika Knapová.

Zhruba po hodině došlo na vyhodnocení. A světe, div se! „Všechny družiny měly úplně stejné výsledky,“ oznámila vedoucí knihovny. Děti sice tuto informaci zpochybňovaly s tím, že se jedná o apríl, ale vedoucí knihovny je utvrdila v tom, že výsledky jsou skutečné. Dva zástupci dětí pak dostali klíč a osvobodili princeznu. Ta poděkovala a rozdala všem dětem sladkou odměnu.

Jednou z dvojice byla Magda Jandová, pro kterou byly nejlehčí disciplínou dlouhé kroky. Na rozdíl od ostatních totiž místo kroků dělala šňůru. „Už asi tři roky dělám gymnastiku,“ vysvětlila. Noc s Andersenem se jí líbila, stejně, jako ostatním a své si užili i dospělí. Například místostarosta města, Pavel Mička, se vrátil v čase nazpátek, kdy čítával pohádky na dobrou noc svým dětem. Občas jsem jim i hrával na kytaru,“ pousmál se Mička. Po jeho první pohádce, Princezně na hrášku, děti samy navrhly, že už se převléknou do pyžam. V nich si pak poslechly další pohádky, které četl také Jiří Hauser z CVČ Astra, a na závěr, aby se jim dobře usínalo, zněla do ticha knihovny relaxační hudba.

Noc s Andersenem se uskutečnila celkem v desítce knihoven a škol na Novojičínsku.

Autor: Ivan Pavelek

2.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení