I v dnešní době, plné technických vymožeností se může lehce stát, že najednou nevíte, kde jste. Na takové situace děti připravují vyškolení pracovníci ve spolupráci s občanským sdružením Trampské osady Touhy. Své znalosti mohou malí trampíci prověřit na soutěži Partyzánský samopal.

Zájemci o tuto bezmála riskantní soutěž se musejí nejprve zapsat, a to o půl deváté na náměstí pod schody ke kostelu Nejsvětěšjí Trojice. Závodí tříčlenná družstva ve třech kategoriích, přičemž poslední kategorie otestuje jednotlivce nad patnáct let. „Takovéto akce pořádáme již čtvrtým rokem. Zájem stále neopadá, spíše naopak, vždycky se najdou nějaké děti, které si chtějí zasoutěžit,“ připustila Jana Španihelová, kulturní a provozní referent Městského kulturního centra.

Malí zbojníci se budou muset nejprve vyšplhat na Zámecký vrch a v průběhu trasy plnit nejrůznější úkoly. Nesmějí vynechat ani jedno kontrolní stanoviště, pokud tak učiní, kontrolor je pošle zpátky. Do rukou se jim dostanou gumové granáty, které mají za úkol zahodit tak daleko, jak jim jen jejich síly stačí. Děti si budou lámat hlavy nad zašifrovanými vzkazy. Avšak nejen zručnost je doménou pravého partyzána. Hlavní dovedností, kterou kontroloři otestují, bude zdravověda. Ta dá asi nejvíce práce mladistvým nad patnáct let, otázky budou zapeklité a ne vždy předvídatelné. Další zkouška odvahy čeká na soutěžící v podobě lanové dráhy a střelby ze vzduchovky. „Konec trasy vede zase po oblouku dolů, k náměstí. Ještě se nám nestalo, aby někdo zůstal v lese, nebo se ztratil,“ ujistila účastníky Španihelová.

Jak vidno, trampové mají dosud ve společnosti své místo. Jedna taková osada je v Jerlochovicích a druhá ve Fulneku. „Děti k nám stále přicházejí, určitě si nestěžujeme na nezájem. Rodiče vědí, že je třeba učit své potomky lásce k přírodě a dbát na její ochranu,“ potvrdila referentka. Odrostlejší děti a zájemci o práci v Trampské osadě Touhy mají možnost dále spolupracovat a rozvíjet své dovednosti. „V naší osadě je dnes pár instruktorů, kteří ještě před pár lety sami byli malými trampy,“ uvedla Španihelová.