Pokusu o rekord se zúčastňuje na Novojičínsku sedm škol, mezi něž patří ZŠ a MŠ T. G. Masaryka ve Fulneku, Gymnázium a SOŠ Nový Jičín, ZŠ a MŠ Petřvald, ZŠ a MŠ Štramberk, ZŠ Bartošovice, ZŠ Bílovec, Wolkerova 911, ZŠ na ulici Komenského Bílovec a ZŠ TGM Bílovec. Právě v posledně jmenované škole práce deváťáků na znaku města Bílovec pomalu finišují. „Naše škola se zúčastnila soutěže ve sběru víček, nasbírali jsme jich přes devadesát kilogramů, všech velikostí, barev a tvarů. Nasbíraná víčka jsme použili na výroby mozaiky,“ vysvětlil Zbyněk Vyrubalík z 9. A. Jeho spolužačka, Kristýna Rašková pak doplnila, jak bude znak vypadat. „Nejdříve jsme na polystyrénovou desku nakreslili obrysy bíloveckého znaku. Předlohu jsme vyplnili červenými a bílými víčky, bylo jich asi devět set,“ pochlubila se. „Poté, co jsme umístili víčka na desku, začala pro nás nejhorší práce - přilepování víček. Byla to piplavá práce, která trvala několik hodin,“ přidala ještě Gabriela Kovácsová. Všichni žáci pak připomněli, proč se vlastně do soutěže přihlásili: „Protože jsme nejlepší, baví nás to a chceme vyhrát!“

Tato a další školy nejsou jediné, po celé republice se do pokusu o rekord zapojilo téměř 550 základních, uměleckých a mateřských škol, gymnázií, krouzků a dětských kolektivů. Cílem akce je zejména podpořit zodpovědný přístup obyvatel k životnímu prostředí a ještě více zdůraznit důležitost třízení odpadů. Pokus má však i jiný cíl, a to předat dětem informace o původu znaku obce a její historii.

Pokus o rekord již trvá několik měsíců, účastníci však mají před sebou ještě několik málo dní, než bude akce ukončena a agentura Dobrý den spočítá všechny vyrobené znaky měst a obcí České republiky. Ty nejlepší pak budou vybrány a vystaveny na krajských výstavách, které se budou konat v termínech od 13. do 17. prosince tohoto roku. Poté, co skončí výstavy v jednotlivých krajích, se celá kolekce spojí v jednu velkou galerii na veletrhu GO a Regiontour 2011, konající se na výstavišti v Brně, a to od 13. do 16. ledna 2011.