Článek „Prasata se budou mít lépe, na lidi zatím nedošlo“, který vyšel v Deníku minulý týden, pojednává o velkochovech zvířat ve Velkých Albrechticích a navozuje dojem, že sdružení Děti Země zajímá jen ochrana zvířat, nikoliv ochrana životního prostředí v obci.

Děti Země se však ve skutečnosti zabývají obojím, neboť oba problémy související s provozem zvířecích velkochovů jsou závažné a těžko oddělitelné. Mohou to potvrdit obyvatelé Velkého Karlova na Znojemsku, kterým radíme jak postupovat proti nezákonně provozované a okolí zápachem obtěžující bioplynové stanici, nebo třeba lidé z Velkého Malahova, Jivjan či Semněvic na Domažlicku, jimž jsme řadu let pomáhali řešit hrozbu výstavby několika velkodrůbežáren.

Věřím, že i s obyvateli Velkých Albrechtic jsme do velké míry v názorové shodě a kdybychom měli tu pravomoc, už dávno bychom jim zařídili lepší ovzduší. Jako občanské sdružení ovšem o ničem nerozhodujeme, můžeme jen podávat připomínky a veřejně říkat své názory.

To, že jsme s firmou Sugal podepsali smlouvu o zlepšení životních podmínek prasat ve velkochovu, v žádném případě neznamená, že budeme zavírat oči před dalšími problémy. Pokud budou chtít místní lidé vyvíjet aktivity na ochranu svého životního prostředí, rádi je podpoříme.

Martin Hyťha, Děti Zěmě