Den dětí se letos slaví po celém světě již po dvaašedesáté. Neodmyslitelně k tomuto svátku patří nejrůznější akce plné her a zábavy a Novojičínsko není výjimkou.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm si zdejší organizátoři kladou za cíl předběhnout londýnskou olympiádu a umožnit stovkám místních dětí zažít atmosféru velkých sportovních her naživo. „Malí sportovci se mohou těšit na celou řadu soutěží inspirovaných skutečnými sportovními disciplínami. Program doplní nejrůznější exhibice, taneční vystoupení a atrakce. Velkou událostí bude Frenštátský pětiboj, zakončený slavnostním ceremoniálem," řekl Marian Žárský z městského kulturního střediska. Na závěr pětihodinového zábavného pásma, startujícího hodinu po poledni, se děti mohou těšit na divadelní představení Na kouzelném paloučku, s dvěma hvězdnými hosty, JŮ a HELE.

Pobavit i poučit je záměr dětského dne v nedaleké Kopřivnici. Již tradičně je zde 1. červen spojen se Dnem sociálních služeb. Co přesně se bude ve městě pod Bílou horou dít, prozradila kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková: „Téměř po celý den bude v centru probíhat takzvaný Jarmark poskytovatelů sociálních služeb, na kterém představí své nabídky nejrůznější občanská sdružení, sociální zařízení a výrobci kompenzačních pomůcek. Ti mají pro děti připraveno několik drobných úkolů souvisejících například s využitím speciálních pomůcek pro handicapované," sdělila. Navíc nebudou chybět ani ukázky sebeobrany, canisterapie, muzikoterapie nebo možnost vyzkoušet si jízdu na tandemovém kole pro nevidomé.

Akci Velký den dětí pořádá od patnácti hodin Středisko volného času Fokus a Basketbalový klub Nový Jičín na městském venkovním bazénu, který se u této příležitosti otevírá v nové sezoně. Připraveny jsou soutěže, hry, minidiskotéka, fakír nebo kejklíři. Vstupné je symbolické, a to jedna koruna. „V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční ve Středisku volného času Fokus," upozornila mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

V Příboře se budou děti v pátek učit ekologickým zásadám, a to v rámci osvětové kampaně Tonda obal o recyklaci plastů. Větší povědomí o správném přístupu k životnímu prostředí získají pomocí soutěží zaměřených na ekologii a výstavy plastik z PET lahví dětí příborských škol. Součástí bude i dopravní hřiště nebo lanové centrum. Akce v městském parku se uskuteční jen za příznivého počasí.