Nevyužívané prostory v Bílovecké nemocnici využila společnost B. Braun Avitum k tomu, aby tam vytvořila nové Dialyzační centrum, které by pomáhalo pacientům s onemocněním ledvin. Jedná se již o čtvrté zařízení této firmy v Moravskoslezském kraji.

Vážně nemocní pacienti se mohou nejen napojit na umělou ledvinu, ale zařízení jim poskytne také ambulantní péči a sociální poradenství. „Pro klienty je k dispozici prozatím šest dialyzačních křesel. Centrum je kromě toho vybaveno nefrologickou ambulancí a má návaznost na laboratorní i lůžkové zázemí Bílovecké nemocnice. To je, vzhledem k narůstající nutnosti komplexní dialyzační léčby, pro pacienty zásadní,“ uvedl vedoucí lékař Rostislav Čechovský.

Je to zázrak

I takto popsal své dojmy ze slavnostního otevření Dialyzačního centra ředitel Bílovecké nemocnice Martin Rais. „To, že je v Bílovci dialýza, je pro mě v podstatě něco jako zázrak. Dialyzační péče je pro tuto oblast bezesporu potřebná. To dokazuje i fakt, že už během prvního týdne fungování centra byli tři nebo čtyři pacienti z naší nemocnice posláni sem, místo aby byli převezeni do Jičína nebo Ostravy,“ konstatoval Rais. Na otevření byl přítomen také zástupce pacientů, který se netajil tím, že konečně nemusí dojíždět do okolních nemocnic. „Já už to mám od dětství, kdy jsem dostal opakovaný zánět ledvin. V nemocnici jsem byl pár měsíců a pak docházelo k postupnému selhávání ledvin. Na dialýzu chodím třikrát týdně asi už osm nebo devět let. Teď je to paráda,“ sdělil s úsměvem.

Náklady na léčbu se zmenší

Úlevu přinese tato dialýza nejen pacientům. Náklady, které vzniknou při převážení lidí na dialýzu do okolních měst, totiž úplně odpadnou. „Nové centrum může, díky své kapacitě, pravidelně pomáhat všem pacientům ze spádové oblasti nemocnice v Bílovci, jež potřebují napojení na umělou ledvinu a dosud museli dojíždět buď do Ostravy, nebo do Nového Jičína. Většina z nich byla převážena sanitními vozy, což zvyšovalo celkové náklady na léčbu,“ vysvětlil Martin Kuncek, jednatel společnosti B. Braun Avitum.