Dialyzační středisko spolu s nefrologickou ambulancí v Kopřivnici znovu otevřelo dveře svým pacientům v pondělí 9. listopadu.

Toto zdravotní centrum, jež pomáhá lidem s nefunkčními ledvinami, sídlí v budově bývalé pošty v ulici Obránců míru. Staronovým provozovatelem střediska je společnost Impax Trading CZ, která ho provozovala již před uzavřením.

„Po dlouhých třech letech se nám konečně podařilo vyjednat smlouvy s některými pojišťovnami, například Revírní bratrskou pokladnou, a navíc se změnily potřebné zákony a další nezbytné podmínky," vysvětlil situaci Vlastimil Kalman, jednatel společnosti Impax Trading CZ. „Nyní je pro nás prioritou vyjednání smlouvy se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, jako největším hráčem na trhu," dodal Vlastimil Kalman s tím, že oslovili také menší pojišťovny.

Uzavření centra

Tehdy mělo středisko na 270 pacientů. Pravidelně tam docházelo přibližně dvacet klientů a ambulantní léčbu využívalo zhruba 250 klientů. Po uzavření centra v listopadu 2012 museli lidé s poškozenými ledvinami dojíždět na léčbu do okolních měst.

„Co vím, tak naši klienti dojížděli do Nového Jičína, Bílovce a někteří snad do Ostravy. Ti původní se k nám na základě svého rozhodnutí vrátí a určitě přibudou i noví, patřící do naší spádové oblasti, protože situace se za tu dobu změnila," uvedl Vlastimil Kalman.

Současná kapacita ambulantní dialýzy je osm lůžek, denně pak mohou zdravotníci, díky dvousměnnému provozu, ošetřit až šestnáct klientů. V případě většího zájmu pacientů může společnost navýšit kapacitu ještě o další čtyři lůžka.

Budova bývalé pošty, do níž firma v minulosti značně investovala, zůstala sídlem dialyzačního centra i po znovuotevření. Do jiných prostor se vedení firmy nechtělo stěhovat také z důvodu náročného přestěhování potřebného vybavení.

Vlastníkem tohoto objektu je město Kopřivnice. „Věřili jsme, spolu s provozovatelem dialýzy, v to, že zdravotní pojišťovny nakonec vyjdou žádosti společnosti Impax Trading CZ vstříc a smlouvy zajišťující financování léčby pro pacienty z Kopřivnice a okolí budou uzavřeny," sdělila Dagmar Rysová, místostarostka města Kopřivnice.

„Jsme rádi, že dostupnost potřebné léčby znovuotevřením tohoto zdravotního zařízení zlepší našim občanům již tak těžkou životní situaci," doplnila na závěr Dagmar Rysová.

Ivana Reková