„Je to tady už jak dlouho a vůbec nic se s tím neděje. Kdokoliv do toho může spadnout a přinejmenším si zlomit nohu, ne-li hůře,“ hodnotil nebezpečnost díry muž, který se na Deník se stížností obrátil, avšak nechce být jmenován.

Díra v chodníku, která vznikla zřejmě kvůli přípojce vody či plynu, komplikuje již několik měsíců život kolemjdoucím, ale také technickým službám. „Sám jsem usiloval o řešení a dokonce jsem hlásil městské policii, aby se s tím něco dělalo,“ potvrdil ředitel Technických služeb Nový Jičín Oskar Šíma. Jeho pracovníci totiž měli díky otvoru v zemi zkomplikovanou údržbu chodníku při sněhové nadílce. „Museli jsme to objíždět a tím pádem najet i na trávník, abychom chodník co nejvíce upravili. Teď tam jsou vyjeté stopy v trávě a na jaře tu zeleň zase budeme muset upravovat my,“ stěžoval si Šíma.

Ještě před pár dny nebyla díra nijak zabezpečena. V současnosti je přes ni položeno alespoň prkno, avšak označení a upozornění na hrozící nebezpečí stále chybí. Prkno navíc může kdokoliv odkopnout, a zadělat tak někomu na pořádný úraz. „Je to takové provizorní řešení, a vzhledem k tomu, že to trvá od podzimu, tak mi to i vadí,“ dodal ředitel Šíma.

Také Městská policie Nový Jičín se věcí začala zabývat. „Náš rajonový strážník se tu díru snažil zabezpečit. Také informoval vlastníka nemovitosti, který tu díru způsobil,“ uvedl René Škoda, ředitel novojičínské městské policie s tím, že majitel přilehlé novostavby přislíbil díru odstranit během tohoto pátku či soboty. „V pondělí provede náš strážník kontrolu, zda došlo k nápravě. V případě, že ne, bude se to řešit úřední cestou,“ dodal ředitel Škoda.

Zasypaná či nezasypaná díra však neřeší otázku legálnosti výkopu. Podle slov Josefa Rivce, vedoucího odboru obecního podnikání novojičínského městského úřadu, žádné povolení k zásahu do městského chodníku odbor nevydal. „Ten chodník je náš, takže povolení by dotyčný měl mít. O zásah do místní komunikace se musí žádat náš odbor a nás nikdo nežádal,“ uvedl Rivec, který připouští možnost černého výkopu. „Ta možnost tu je, ale záleží, odkud je kopáno. Proto dám podnět, aby se na to někdo podíval a zahájíme řízení,“ přislíbil Rivec. „Mrzí mě, že se to děje, protože to stojí spoustu námahy a peněz a výsledek nakonec přijde vniveč. A lidé se pak zlobí, že my jsme ti, kteří to neudržují,“ povzdechl si na závěr ředitel Šíma.