Již po páté patřilo novojičínské divadlo módní show, s letošním podtitulem Mládí-Styl-Inspirace, kterou pořádá Educa – střední odborná škola. Na té je možnost studovat obor oděvnictví a právě práce těchto žáků se představila široké veřejnosti v pátek podvečer. „Máme spoustu šikovných studentů, kteří dělají úžasné věci, a je zapotřebí, aby světu ukázali jak umí krásně pracovat.“ řekla Eva Svobodová, učitelka a zároveň režisérka celé akce.

Nadšenému publiku se představily téměř dvě desítky kolekcí rozmanitého spektra a byl to jasný důkaz toho, že inspirace a fantazie žákům nechybí. K vidění byla například překrásná, i když pro běžné nošení poněkud nepraktická, papírová kolekce Rytmus papíru, kterou publikum ocenilo bohatým potleskem.

Ty samé slova platí mimo jiné o svěží a zábavné sportovní přehlídce, jejíž autorkou byla studentka čtvrtého ročníku Andrea Vojkůvková. Ta by ráda v oděvním oboru pokračovala i po ukončení střední školy. „Poslala jsem si dvě přihlášky do Brna na umělecké školy a do Zlína na design oděvu.“ přiznala autorka sportovní kolekce Tah na branku a dodala, že nejraději navrhuje společenské šaty.

Své modely v Beskydském divadle přestavili veřejnosti také absolventi oděvního oboru na střední odborné škole. Tak například Petra Mechlová dokázala spojit dámské plavky s hasičskou výbavou. Všechny návrhy byly v zásahových barvách „stopadesátek“ a atmosféru doplňovali stříkačky, či hasičská helma. Na divadelních prknech nechybělo také mužské zastoupení v podobě absolventa školy Miroslava Žitníka jeho dvou kolekcí.

Všechny módní návrhy a přehlídky byly originální a nápadité, pro mnohé z hostů možná i inspirující. Protože jsou si učitelé vědomi kvalitní práce svých studentů, vyráží každoročně své práce představit konkurenci. „My se účastníme soutěže Mladý módní tvůrce České republiky v Jihlavě. Je to velmi prestižní soutěž, které se účastní spousta škol z celé republiky. Naše škola v posledních šesti letech vozí ocenění i nejvyšší, například v posledních dvou letech v kategorii společenských šatů.“ sdělila Eva Svobodová.

Ta také uvedla že páteční přehlídka představila práci celoročníkovou a vybrané jsou nejlepší modely. Ty studenti tvoří nejen ve vyučovacích hodinách, ale často i ve svém volném čase. I když celou show pomyslně řídila Eva Svobodová z režisérského křesla, uznává, že sama by to nezvládla.

„To není ovšem práce jenom má, to je práce kolektivu kantorek Michaely Kopřivové, Elišky Rozsypalové, Jitky Čadové. My jsme takový tým, jedná druhé si navzájem pomáháme.“ dodala Svobodová. Ta také na otázku, jak by měla vypadat přehlídka, aby byla úspěšná, před začátkem celé akce odpověděla takto: „Musí se lidem líbit, nápady musí o něčem hovořit.“ Nejen v tomto případě, se páteční módní večer v Beskydském divadle vydařil dokonale.