Touha po změně a módním účesu ji nakonec dovedla až ke kadeřníkovi Aleši Jurnyklovi, který se pustil v sobotu do zkracování rekordních vlasů.

Kateřině do té doby musela den co den splétat vlasy do copu její matka. Nejen náročná péče o korunu ženské krásy nakonec vedla k návštěvě známého novojičínského kadeřníka a po prvním pohledu do zrcadla se nedostavila ani známka lítosti.

„Bude to úplně nové, těším se na život s kratšími vlasy,“ řekla Kateřina Vojkůvková.

Poprvé v životě u kadeřníka

„Tak se do toho dejte,“ řekla nesměle čtrnáctiletá Kateřina známému novojičínskému kadeřníkovi Aleši Jurnyklovi, který se pustil do stříhaní rekordních 135 centimetrů dlouhých vlasů. Studentka gymnázia si cestu do kadeřnického křesla rozmýšlela dlouhé dva roky, nakonec však vyhrála touha po moderním účesu i fakt, že tak dlouhé vlasy jsou velice nepraktické.

„Ani už nevím, kdy jsme se rozhodli, že si dcerka nechá narůst co nejdelší vlasy,“ uvedla matka Jelena, která nápadem zkrátit rekordní ozdobu nesla velice těžko. „Ale nakonec jsem se nechala přesvědčit, i když pořád mi je úzko. Ale Katce to jistě bude slušet i tak.“

Ona sama musela až do soboty den co den splétat své dceři dlouhý cop, díky dlouholeté praxi to zvládala za deset minut. S rozčesanými vlasy se dalo jen stěží vycházet ven, nemluvě o tom, jak náročné bylo umývání a rozčesávání více než metr dlouhých vlasů. Ty se stávaly často také terčem Kateřininých spolužáků, kteří ji za cop tahali.

„I dnes, kdy začal chodit do novojičínského gymnázia, byly její vlasy středem pozornosti,“ poznamenal mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl. „I nyní mne za cop občas někdo zatahal, ale snad každý den mne někdo zastavil a začal se na vlasy vyptávat,“ řekla Kateřina a jedním dechem přiznala: „Dva roky jsem zvažovala zkrácení.“

Na tak významný den se mladá dívka oblékla do vypůjčených šatů ze svatebního salonu, navíc celou radikální změnu vizáže zdokumentoval profesionální fotograf Michal Szydlowski. I tak zkušený kadeřník, jakým je Aleš Jurnykl, jenž si mimochodem pochvaloval kvalitu vlasů, přiznal, že při odstřižení copu mu bylo úzko.

Na druhou stranu počínání Katky chápe. „Z romantické princezny se stala praktická slečna,“ zhodnotil přeměnu Jurnykl, který vytvořil nový účes, na kterém se shodli ještě v sobotu ráno s českou rekordmankou. Tou se stala Kateřina Vojkůvkova při příležitosti 20. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů letošního 12. června.