Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Advokát: Lhůta uplynula, žena zálohu nemusí vrátit

Nový Jičín - Jako oběť kuponové privatizace se cítí Ludmila Mikulenková ze Sedlnic na Novojičínsku. Má totiž do konce února vrátit dříve poskytnou zálohu na budoucí dividendy ve výši 1250 korun.

14.2.2008 5
SDÍLEJ:

Smlouva o vyplacení zálohy na budoucí dividendy, vzešlé z akcií již zaniklého Moravskočeského investičního fondu, se stala pro Ludmilu Mikulenkovou ze Sedlnic téměř bezcenných papírem.Foto: Deník/Ellen Weissbrodová

Mikulenková měla v roce 1993 uzavřít s Moravskočeským investičním fondem (MČIF) smlouvu o vyplacení zálohy na dividendy. Na základě smlouvy pak měla převzít zálohu na budoucí dividendy v částce 1250 korun a současně s MČIF uzavřít i zástavní smlouvu na akcie MČIF. „Smlouvu uzavíral před 15 lety můj manžel. Když zemřel, převedla se smlouva na mě. Jenže já žádnou zástavní smlouvu nevlastním. Vlastně nevím, proč bych teď měla peníze vracet,“ sdělila Mikulenková.

Zmíněnou částku po důchodkyni vymáhá jiná společnost. Moravskočeský investiční fond se v roce 1997 totiž transformoval na společnost MCI HOLDING, která v roce 2000 vstoupila do likvidace. Tato společnost v dobrovolné dražbě prodala i pohledávku ženy. Zaplacenou zálohu po ní nyní vymáhá nový věřitel, společnost AGIRA-CREDIT. „Oznámení o prodeji pohledávek bylo řádně oznámeno v obchodním věstníku,“ sdělil Jaroslav Žebrák, jednatel společnosti AGIRA-CREDIT, která se k případu odmítla podrobněji vyjádřit. „Jednáme zde čistě se soukromými osobními údaji. Nemáme právo, ba ani povinnost, sdělovat osobní záležitosti klientů veřejnoprávním prostředkům,“ reagovala na dotaz Deníku zmíněná společnost.

Podle právníka Jana Dědiče se jedná o promlčenou záležitost. „Vzhledem k tomu, že k vyplacení došlo v roce 1993, je s největší pravděpodobností nárok na vrácení plnění, i kdyby existoval, již promlčen. Po prostudování podkladů předmětné smlouvy o zaplacení zálohy na budoucí dividendy jsem se utvrdil v názoru, že pohledávka na vrácení zálohy na budoucí dividendy je promlčena,“ sdělil právník.

Mikulenková zvažuje možnost, že peníze nezaplatí. „Mám z toho všeho špatný pocit. Kdo ví, kolik důchodců dopadlo stejně. Před lety člověku něco proplatí a pak to chtějí zpátky. Pro důchodce 1250 korun není zrovna malá částka. Člověk má pocit bezmoci a křivdy,“ uvedla zklamaně žena.

„Obecně se promlčecí lhůta týká tří, poté deseti let. V tomto případě záleží na tom, jak si obě strany podle vzájemně uzavřených smluv dohodlysamotné plnění. To by ještě bylo ještě na další posouzení,“ dodala právnička Dagmar Jahnová z Nového Jičína.

„Žena zmíněnou zálohu, vzhledem k promlčecí lhůtě, vracet nemusí,“ potvrdila Jahnová.

Autor: Ellen Weissbrodová

14.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení