VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé jsou z vrácení zálohy na dividendy rozpačití

Novojičínsko - Vrátit či nevrátit dříve poskytnutou zálohu na dividendy vrámci kuponové privatizace. To je otázka, která vsoučasnosti trápí stovky rozhořčených majitelů cenných papírů.

22.2.2008
SDÍLEJ:

Smlouva o vyplacení zálohy na budoucí dividendy, vzešlé z akcií již zaniklého Moravskočeského investičního fondu, se stala pro Ludmilu Mikulenkovou ze Sedlnic téměř bezcenných papírem.Foto: Deník/Ellen Weissbrodová

Nemilé překvapení vpodobě písemné výzvy kzaplacení dříve poskytnuté zálohy na budoucí dividendy ve výši 1250korun obdržely vlednu od společnosti AGIRA-CREDIT tisíce lidí. Zmíněná společnost žádá ovrácení peněz do konceúnora.

Odpověď ohledně vrácení či nevrácení zmíněné částky není podle právničky Dagmar Jahnové zNového Jičína zcela jednoznačná. Stěžejní je obsah uzavřených smluv. „Záleží na tom, jak si obě strany podle vzájemně uzavřených smluv dohodli samotné plnění. To je důležité posoudit,“ upozornila právnička.

Mezi těmi, kdo výzvu poštou dostali, je iLudmila Mikulenková ze Sedlnic na Novojičínsku. tato důchodkyně, stejně jako další obeslaní adresáti, uzavřela vroce 1993sdnes již zaniklým Moravskočeským investičním fondem (MČIF) smlouvu ovyplacení zálohy na dividendy. Na základě smlouvy pak měla převzít zálohu na budoucí dividendy včástce 1250korun a současně sMČIF uzavřít izástavní smlouvu na akcie MČIF. „Smlouvu uzavíral před 15lety můj manžel. Když zemřel, převedla se smlouva na mě. Jenže já žádnou zástavní smlouvu nemám. Vlastně nevím, proč bych teď měla peníze vracet,“ posteskla si Mikulenková.

Moravskočeský investiční fond se však vroce 1997transformoval na společnost MCI HOLDING, která vroce 2000vstoupila do likvidace. Tato společnost pak vdobrovolné dražbě prodala mimo jiné ipohledávku ženy. Zaplacenou zálohu po ní vsoučasnosti vymáhá nový věřitel, společnost AGIRA-CREDIT. „Oznámení oprodeji pohledávek bylo řádně oznámeno vobchodním věstníku,“ sděluje vpísemné výzvě Jaroslav Žebrák, jednatel společnosti AGIRA-CREDIT, která se kpřípadu odmítla Deníku podrobněji vyjádřit. „Jednáme zde čistě se soukromými osobními údaji. Nemáme právo, ba ani povinnost, sdělovat osobní záležitosti klientů veřejnoprávním prostředkům,“ reagovala ještě minulý týden společnost. „Jedná se osoudem uznanou pohledávku, soudem nařízený prodej,“ vysvětlil Žebrák stím, že nejde ani opodvod či špinavý úmysl. „Veškeré podklady kpředmětným pohledávkám jsou knahlédnutí každé pondělí vdruhém patře naší kanceláře vcentru Ostravy vbudově bývalé kavárny Fenix za Komerční bankou,“ dodal Žebrák.

Podle právníka Jana Dědiče zPrahy se však zřejmě jedná opromlčenou záležitost. „Vzhledem ktomu, že kvyplacení došlo vroce 1993, je snejvětší pravděpodobností nárok na vrácení plnění, ikdyby existoval, již promlčen. Po prostudování podkladů předmětné smlouvy ozaplacení zálohy na budoucí dividendy paní Mikulenkové jsem se utvrdil vnázoru, že pohledávka na vrácení zálohy na budoucí dividendy je promlčena,“ sdělil právník.

Právnička Jahnová říká, že rozhodující je izástavní smlouva, kterou spousta lidí nemá. „Předevčírem mi klient přinesl výpis zjeho účtu majitele cenných papírů. Zněj je patrné, že pohledávka ve výši dvanáct set padesát korun je zajištěna zástavním právem váznoucím na sto čtyřiceti akciích Moravskočeského investičního fondu dle zástavní smlouvy. Dále je zde uvedeno datum splatnosti pohledávky prvního ledna roku 2011.Je-li splatnost dohodnutá ktomuto datu, není pohledávka promlčena a vlastník pohledávky by ji mohl po dlužníkovi vymáhat soudně,“ upozornila Jahnová stím, že kdefinitivní odpovědi je nutná izástavní smlouva. „Pokud nejsou tyto doklady kdispozici, je nutno si je opatřit. Do smluv lze nahlédnout vkanceláři firmy AGIRA-CREDIT. Dříve než se občan rozhodne, zda zálohu vrátí či nikoliv, musí znát obsah uzavřených smluv,“ poradila právnička. (diskusi ktématu najdou zájemci ina internetových stránkách www.rmsystem.cz/…on_knast.asp)

Autor: Ellen Weissbrodová

22.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení