Nikol popisovala cestu žáků ZS Lubina do Rumunska do tamní české vesnice. Její příběh byl hodnocený v sekci Kolektivní pomoc, a byl jedním z 670 příběhů přihlášených do letošního ročníku projektu, ve kterém ve třech ze sedmi kategorií získali ocenění žáci Moravskoslezského kraje, kteří získali rovněž obě speciální ceny poroty.

„V každém ročníku mě nepřestává udivovat upřímnost a odvaha, s jakou děti dělají dobré skutky. Tak jako v předchozích ročnících, i letošní příběhy přihlášené do projektu Dětský čin roku jsou nesmírně motivující a vyzařuje z nich pozitivní energie,“ uvedla Alžběta Suchanová, PR manažerka projektu Dětský čin roku.

Patrony jednotlivých soutěžních kategorií byli herec Jan Révai, herečka Jitka Čvančarová, zpěvačka Petra Černocká, moderátorka Lucie Křížková, modelka Lucie Hadašová, moderátorka Zora Jandová a herec Braňo Holiček. Vítězové letošního ročníku si z jejich rukou převzali ceny a vyslechli všechny oceněné hrdinské příběhy, které patroni přečetli.

Z úspěchu Nikol má velkou radost také ředitelka ZŠ Lubina Iva Davidová. „Toto ocenění není jenom cena pro Nikol, ale pro všechny žáky naší školy, kteří se akce v letošním květnu 2017 zúčastnili. Nikol úspěšně reprezentovala nejenom školu v Lubině, ale i Kopřivnici,“ sdělila Iva Davidová pro Novojičínský deník.

Příběh Nikol Harabišové

Jmenuji se Nikol, je mi 10 let a chodím do 5. třídy na malotřídní školu v Lubině. Naše škola je sice malá, ale dokáže velké věci. Minulý rok v říjnu přišla paní ředitelka s nápadem, jak pomoci dětem, jako jsme my, v české vesnici v Rumunsku.

Byl to skvělý nápad, jak udělat dobrý skutek pro děti, které nemají to, co my považujeme za samozřejmost. A víte, co tím myslím? Jsou to české učebnice, slabikáře, pastelky, zábavné hry, dětské časopisy a jiné pomůcky do školy a školní družiny, kterých my máme hodně a moc si jich nevážíme.

Škola v Lubině vyhlásila sbírku pro děti z mateřské a základní školy v rumunském Eibentálu. Pojali jsme to jako charitativní zájezd. Celá škola začala žít tímto výletem. Oslovili jsme město Kopřivnici, Nadaci 2000, místního pana faráře, žáky, rodiče a lidi v Lubině.

A všichni pomohli.

Podařilo se nám pro děti v české vesnici v Rumunsku nakoupit výtvarný materiál i učebnice, hračky a věci na sportování. Některé věci jsme pro děti objednávali i my pomocí internetu. Za půl roku se nám podařilo nasbírat spoustu krásných a potřebných věcí.

Děti, které se na tento zájezd přihlásily bylo nás 18 ze 4. a 5. třídy si nacvičily s paní učitelkou vystoupení. Blížil se květen 2017 a den, kdy jsme měli odjet. Všichni jsme se moc těšili. Když jsme přijeli do Eibentálu, tak nás všichni přivítali mile a s úsměvem.

Zažili jsme tu za pět dní krásné chvíle. Děti byly z těch dárků nadšené a moc nám děkovaly. Mohli jsme jim je osobně předat. A měli jsme i společnou hodinu výtvarné výchovy. Vraceli jsme se domů s krásným pocitem, že jsme i když je nám teprve 10 let mohli pomoci.