Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluží statisíce, přesto mu přiklepli hospodu

Kopřivnice - Jablkem sváru některých kopřivnických zastupitelů je již několik měsíců hospoda v Mniší, místní části města. Do pronájmu ji opět dostal, i přes svůj statisícový dluh, současný provozovatel.

10.12.2009 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zuzana Plocková

Zveřejnění pronájmu restauračního zařízení v Mniší a následné výběrové řízení stojí za hustou atmosférou mezi kopřivnickými zastupiteli a manželi Merendovými, občany města. Ti si v červnu letošního roku v Kopřivnických novinách a kabelové televizi přečetli záměr města pronajmout již zmiňovaný objekt. „Někdy v červnu jsme viděli inzerát, že město chce pronajmout hospodu. Manželka pracuje celý život v restauračních zařízeních, a tak jsme si řekli, že to zkusíme,“ řekl na úvod Ladislav Merenda.

Je dluh zaplacen?

Jejich první kroky vedly na místní městský úřad, kde byli odkázáni na Igora Kocurka, vedoucího odboru majetku města. „Ten nám už při prvním kontaktu řekl, že restauraci má v pronájmu Jiří Vítovec. Prý byl sice největším dlužníkem města a dlužil okolo osmi set tisíc korun, ale že už vše zaplatil. A jestli tedy ještě pořád máme o restauraci zájem, ať se informujeme u paní Pustějovské,“ pokračoval Merenda.

Při následném rozhovoru s Janou Pustějovskou se manželé dozvěděli, že žádný dluh doposud zaplacen není. Vítovce, který byl zrovna na dovolené, zaměstnankyně odboru majetku města telefonicky přímo před manželi kontaktovala , aby si svou informaci potvrdila. „Poté řekla, že se v podstatě jedná o výběrové řízení obálkovou metodou. My že máme do jedné obálky vložit záměr s hospodou a do druhé nabídku nájmu,“ nastínil průběh rozhovoru s pracovnicí úřadu Merenda a pokračoval: „Vyhledali jsem si tedy, jaký nájem se tam doteď platil. Po zjištění, že je to neskutečných tisíc osm set korun měsíčně za sto čtyřicet metrů čtverečních, jsme se s manželkou rozhodli nabídnout tři a půl krát více, tedy šest tisíc korun.“

Obálky s návrhy podle instrukcí manželé Merendovi zapečetili a donesli úřednici Pustějovské z odboru majetku města.

A právě tady, zdá se, kauza znovupřiřknutí hospody největšímu dlužníkovi města, korunovaná obviněním z braní úplatků a porušení etického kodexu, začala.

„Nešlo o klasické výběrové řízení,“ brání se starosta města Josef Jalůvka a pokračuje: „Bylo to pouze zveřejnění pronájmu a v rámci něj může kdokoli o objekt požádat. Nejsou zde určena přesná pravidla. Někdo z úředníků řekl iniciativně „obálkovou metodou“, a tím vzbudil pocit, že jde o soutěž. Ale nebylo tomu tak.“ Jeho slova potvrzuje i místostarosta Zdeněk Krajčír: „Šlo čistě jen o zveřejnění. Z hlediska práva to tedy znamená, že to nebyla soutěž. Máme vyjádření ministerstva vnitra, které hovoří naprosto jasně: město zákon neporušilo.“

Obálky, které na úřadě označili jednacími čísly, však již byly odevzdány a pracovnice manželům slíbila, že je budou o dalším průběhu informovat. To se však nestalo. „Z úřadu nás nikdo nekontaktoval. Když jsme se na naši záležitosti informovali sami, zjistili jsme nejen to, že přes veškeré problémy a výpověď z nájmu dostal restauraci zpátky Vítovec, ale i to, že pan Kocurek otevřel naši zapečetěnou obálku u sebe v kanceláři a námi nabízený nájem konzultoval s panem Vítovcem,“ dodal Merenda. Městské radě pak byly předloženy dvě naprosto shodné nabídky a i přes dluhy, které Vítovec u města měl, se znovu rozhodlo v jeho prospěch.

Následovalo zastupitelstvo, kde za přítomnosti manželů Merendových podali opoziční zastupitelé trestní oznámení na městskou radu za braní úplatků a za zneužití veřejné soutěže. Tomuto obvinění se ale starosta města brání. „Máme odpověď na stížnost, která byla proti nám podána, a vyzněla negativně. Nic nebylo porušeno, vše proběhlo v intencích zákona. Obálky tam byly prostě navíc, nebyly vůbec nutné,“ uvedl a dodal: „A protože nás napadali z podjatosti, tak jsme rozhodnutí rady zrušili.“

Čtrnáct dní poté, na mimořádném zasedání rady, k velkému údivu manželů Merendových, město hospodu v Mniší opět pronajalo Vítovci. „Oni mu to dali znova, na dobu neurčitou, za námi nabízených šest tisíc korun To mě prostě zvedlo ze židle,“ dodal na závěr Merenda.

A co na to vedení města? „Pro nás byl rozhodující názor občanů v Mniší, a ti jsou s dosavadním provozovatelem spokojení. Za deset let jsme nezaznamenali žádnou stížnost a i v rozsahu poskytování služeb je podle mého názoru všechno v pořádku.To bylo, pro mě osobně, při hlasování rozhodující,“ uzavřel kauzu Krajčír.

Autor: Jana Hromočuková

10.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení