Mezi města, která už mají pro letošní rok Dny evropského dědictví za sebou, patří Nový Jičín, Štramberk i Frenštát pod Radhoštěm. Naopak Odry, Fulnek či Příbor se do této akce zapojit teprve hodlají.

Mezi hlavní cíle Dnů evropského dědictví patří zlepšování informovanosti o jiných kulturách, ochrana kulturního dědictví a respektování všech kultur bez ohledu na jejich rozšíření.

Tak jako každý rok i letos město Odry v rámci Dnů evropského dědictví prezentuje některé památky. „Ve spolupráci s Historicko-vlastivědným spolkem mohou lidé navštívit v sobotu 19. září několik akcí, na kterých budou představeny vybrané památky města,“ uvádí internetové stránky města Odry. Zájemci si mohou například prohlédnout kostel svatého Bartoloměje včetně kostelní věže a to v době od 9 do 12 hodin. V dopoledních, ale i odpoledních hodinách, pak budou moci lidé navštívit i baštu na Pásové ulici s malou expozicí historických cihel, keramických kachlů a skla. „Zpřístupněny budou také depozitáře Historicko - vlastivědného spolku v Odrách na Komenského ulici v přízemí takzvané Malé budovy základní školy, kde se shromažďují archeologické nálezy z Oderska, modely pana Bohuslava Jelínka a další zajímavé exponáty pro nově vznikající muzeum v Odrách,“ informují internetové stránky s tím, že i sem je vstup volný a to v době od 9 do 11.30 hodin a od 14 do 17hodin.

Nejsou to však jen některé objekty, které budou v rámci Dnů evropského dědictví otevřeny. Pro vážné zájemce je připravena VLASTIVĚDNÁ VYCHÁZKA s průvodcem. „Začátek vycházky je v 9 hodin na oderském hřbitově u kaple svaté Rodiny. Procházka pokračuje kolem městské nemocnice, zámeckého parku, oderského zámku či bývalého městského pivovaru a katovny. Konec vycházky je plánován na 12.30 u Dělnického domu,“ popisují další akci informace na webu města.

Také Fulnek se zapojuje do Dnů evropského dědictví. Ve dnech 19. až 20. září budou veřejnosti zdarma zpřístupněny památky jako kaple svatého Rocha, kostel svatého Josefa či Památník Jana Ámose Komenského.

Mezi města, která se Dny evropského dědictví teprve chystají oslavit, patří také Příbor. Zde se lidé dočkají otevření rodného domu Sigmunda Freuda či příborské radnice. V sobotu 19. září bude rovněž zpřístupněna Piaristická kolej, kostel svaté Valentiny, kostel svatého kříže, Kostel svatého Františka Serafínského a farní kostel narození Panny Marie. Příbor bude navíc v příštím roce městem, které zahájí Dny evropského dědictví v České republice. Stane se tak u nás historicky zatím nejmenším městem, kterému se této pocty dostalo.