VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dny evropského dědictví začínají již tuto sobotu

Novojičínsko - Kostely, kaple, muzea, radnice, Černá věž, památník nebo bašta. Tyto a mnohé další památky budou zájemcům zpřístupněny během dalšího ročníku Dnů evropského dědictví.

8.9.2011
SDÍLEJ:

Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku se může pyšnit honosnou výzdobou.Foto: Deník/Věra Růčková

Sedmým rokem se v Evropě konají Dny evropského dědictví, takzvané European Heritage Days (dále jen EHD), kterých se jen v České republice letos zúčastní na 300 obcí. Účelem této akce, konané v termínu od 10. do 18. září, je zpřístupnit i běžně nepřístupné památky, včetně těch, jež jsou veřejnosti uzavřeny zcela.

Na Novojičínsku se EHD budou konat ve dvou termínech, a to nadcházející a příští sobotu. Dne 10. září se návštěvníkům v Bílovci otevře kostel svatého Mikuláše a místní zámek. Do kostela se mohou zájemci podívat od 19 do 24 hodin, a čeká je tam varhanní koncert. Zámek nabízí bohatší program. Jednak bude otevřen už od 11 hodin a navíc je připravena řada akcí, například Výstavy Ďábel Trenck, Sedlničtí z Choltic, Heraldika Libora Kováře, Jablonecká bižuterie a Barvy ze Mlejna. „Dále je přístupná nová expozice Lov a myslivost v proměnách doby,“ lákají organizátoři na zámek. Od 17 hodin se lidem představí právo útrpné a o hodinu později zahraje Leoš Drda na housle.

V sobotu se památky otevřou také ve Fulneku. Veřejnost může nahlédnout například do Knurrova domu, kostela svatého Josefa, který bude otevřen již od pátku a nabídne výstavu fotografií Jindřicha Štreita Brána naděje, a do Památníku Jana Amose Komenského, kde se uskuteční koncert. „Comenius Fulnek při příležitosti stého výročí narození PhDr. Adolfa Turka, významného historika a badatele, pořádá koncert hudby starých mistrů v podání Komorního orchestru Pavla Josefa Vejvanovského,“ doplnili organizátoři. Ani letos nezůstane uzavřena Černá věž. Svá vrátka otevře v pátek 9. září od 16 do 19 hodin. Pro návštěvníky je připravena komentovaná prohlídka objektu s výkladem historie města a informacemi o významných osobnostech zdejší oblasti.

Fulnek však nabídne daleko více. V pátek a v sobotu bude otevřen chrám Nejsvětější trojice a kaple svatého Rocha a Šebestiána. V sobotu si pak mohou zájemci udělat výlet na radniční věž, a to v době od 9 do 12 hodin, a prohlédnout si město z ptačí perspektivy.

Ani Nový Jičín není v den oslav pozadu. K nahlédnutí se nabízí farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Žerotínský zámek, Kostel Nejsvětější Trojice, radnice, bašta městského opevnění, kde je k nahlédnutí výstava, nebo měšťanský dům s číslem 32, takzvaná Stará pošta, kde probíhá výstava Plavby ledovým oceánem, a kde jsou k vidění fotografie, dokumenty a film autora Rudolfa Krautschneidera.

Další památky, konkrétně ve Štramberku a v Příboře, budou otevřeny 17. a 18. září. O těch ale zase příště.

Autor: Věra Růčková

8.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení